Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Według badaczy Polska jest najszybciej starzejącym się krajem w Europie. Jak pomóc seniorom?

Fot. K. Olszewski

Starość i śmierć, to w naszej cywilizacji wciąż tematy tabu. A według naukowców, Polska starzeje się najszybciej w Europie. To sprawia, że już do szpitali, hospicjów i domowej opieki długoterminowej są spore kolejki. Jak temu zaradzić?

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się druga już konferencja dotycząca opieki długoterminowej i geriatrycznej. Zdaniem Edyty Skolimowskiej, wojewódzkiego konsultanta ds. pielęgniarstwa opieki długoterminowej należy dofinansować rodziny opiekujące się chorymi. I dodaje, że nasz system nastawiony jest na opiekę stacjonarną i szpitalną, a tymczasem na całym świecie jest odwrót od takiej opieki, bo wszyscy wiedzą, że najlepiej dochodzi do siebie, jeśli to możliwe, w środowisku domowym.

00:00 / 00:00

To samo dotyczy pacjentów, dla których już nie ma nadziei – uważa Małgorzata Bujanowicz, która na co dzień prowadzi w Olsztynku hospicjum domowe. Każdy człowiek woli umrzeć w swoim domu, w otoczeniu najbliższych, a nie w zimniej i pustej sali szpitalnej.

00:00 / 00:00

W 2018 r. liczba osób w wieku 60 lat wyniosła ponad 9 mln, czyli 24 % społeczeństwa. W roku 2050 będzie to już prawie 14 mln, czyli 40 % społeczeństwa.

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

Fot. K. Olszewski

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, geriatria, konferencja, hospicjum, seniorzy, osoby starsze
Policja i prokuratura szukają świadków tragicznego wypadku w Bartoszycach

19-letni kierowca skody na przejściu dla pieszych potrącił 78-letnią kobietę. Ciężko ranna piesza trafiła do szpitala, gdzie zmarła. Policjanci ustalili, że 19-latek był trzeźwy. Prawo jazdy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV