Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Według większości Polaków UE upadnie w ciągu 20 lat. W. Kossakowski: powodem jest imigracja. A. Wojciechowska: to absolutnie niemożliwe

Od lewej Wojciech Kossakowski (PiS), Anna Wojciechowska (Koalicja Europejska)

Większość Polaków uważa za prawdopodobne, że w ciągu najbliższych 20 lat Unia Europejska upadnie. Tak wynika z sondażu YouGov przeprowadzonego dla Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Wyniki tego badania w Porannych pytaniach  komentowali kandydaci na Europosłów z Ełku.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski podkreślał, że ankietowali wskazali, iż Europie najbardziej zagrażają radykałowie muzułmańscy.

Imigracja to jest coś, co w ostatnich latach zatrzęsło podstawą Unii Europejskiej. Polska przed tym się obroniła. Przypomnę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości miał twarde stanowisko jeżeli chodzi o emigrację i uchodźców, którzy mieli być rozlokowani w Polsce.

Anna Wojciechowska z Koalicji Europejskiej ma na ten temat odmienne zdanie.

Uchodźcy przyjadą tam, gdzie będą chcieli i mają szeroki front krajów europejskich innych, gdzie mają dużo lepsze warunki. Wydaje mi się, że Polska nie jest dla nich atrakcyjnym krajem. Na pewno nie przyjadą do nas uchodźcy. My będziemy pomagali w inny sposób – w ich kraju.

Oprócz tego od 22 do 38 procent mieszkańców krajów, w których prowadzono badanie, uważa wybuch wojny pomiędzy państwami Unii na przestrzeni najbliższych 10 lat za realną możliwość.

– Nie wydaje mi się, żebyśmy byli zagrożeni wojną – mówiła Anna Wojciechowska.

Jednak mamy układy, mamy za sobą Stany Zjednoczone. Ten porządek świata oczywiście nie jest w 100% pewny, ale jest jakoś układany.

Z kolei kandydat PiS, poseł Wojciech Kossakowski podkreślał, że nastoje wynikają z – w jego ocenie – błędnej polityki Unii.

Unia Europejska u podstawy miała jednoczyć. W tej chwili to całe zamieszanie i ingerencja UE w prawa poszczególnych państw powodują, że nie wszyscy się na to godzą, stad takie decyzje i nastroje.

Badanie dla Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych przeprowadzono w 14 krajach Unii, w tym w Polsce.

Posłuchaj audycji Poranne pytania

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Unia Europejska, Wojciech Kossakowski, Anna Wojciechowska
Piotr Lisiecki: przygotowaliśmy program wyjścia Polski z Unii. Monika Falej: dla Polski jest ważne aby Unia Europejska była jak największa

O możliwym rozszerzeniu granic Unii Europejskiej dyskutowali w Porannych pytaniach Monika Falej z partii Wiosna i Piotr Lisiecki z Konfederacji kandydujący w wyborach do Europarlamentu z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV