Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Weszły w życie zaostrzone przepisy ruchu drogowego

Badanie alkomatem, fot. KWP

Od dziś piraci drogowi i pijani kierowcy są surowiej karani. Weszły w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego.

Zaostrzono między innymi kary za przekroczenie prędkości. Kierowca może nawet stracić prawo jazdy, gdy jedzie za szybko o ponad 50 km/h. Właśnie takiego pirata drogowego zatrzymani w Rogóżu koło Lidzbarka Warmińskiego na trasie krajowej nr 51 – mówi aspirant Monika Klepacka z lidzbarskiej policji.

00:00 / 00:00

Nowe przepisy wprowadzają także surowe i nieuchronne kary dla pijanych kierowców i blokady alkoholowe w pojazdach. Przepisy zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców stracili zdrowie. Dlatego zaostrzono kary dla pijanych kierowców i tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek.

Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, a minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem po alkoholu będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, będzie to nie mniej niż 5 tysięcy złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy i nie mniej niż 10 tysięcy złotych dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tysięcy złotych. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Od dziś kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, mimo tego że prawo jazdy zostało im odebrane przez starostę, popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie.

Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania w pojeździe blokady alkoholowej tzw. alkolocka.

– Osoba, która będzie chciała uruchomić silnik będzie musiała się poddać badaniu na trzeźwość. Będzie też musiała co roku oddawać swoje urządzenie do kalibracji i posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka – wyjaśnił Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat.

 

(kan/bsc)

Więcej w ruch drogowy, pijani, nowe przepisy
Uwaga, na pijanych leżących na torowiskach i drodze

Policjanci z powiatu braniewskiego czterokrotnie ratowali pijanych mężczyzn, którzy leżeli przy drogach i na torowisku. W pierwszym przypadku 54-latek leżał przy jednym z budynków i nie...

Zamknij
RadioOlsztynTV