Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister infrastruktury o odmrażaniu ruchu lotniczego: 1 czerwca przywracamy część połączeń krajowych

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przedstawił szczegóły dotyczące odmrażania rynku lotniczego po pandemii koronawirusa.

Zapowiedział trzy etapy przywracania ruchu. Pierwszym jest ogłoszony w tym tygodniu powrót samolotów na trasach krajowych. Jest to możliwe dzięki podpisanemu przez premiera rozporządzenia, które umożliwia rozpoczęcie operacji lotniczych w kraju.

W drugim etapie, już po otwarciu granic, Polska zacznie przywracać połączenia międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej – najpierw do krajów, w których podobnie jak w Polsce zostały zniesione ograniczenia epidemiczne. Marcin Horała zaznaczył, że rząd współpracuje w tej sprawie w rządami państw członkowskich. Pierwsze loty zagraniczne mają się pojawić w rozkładzie pod koniec pierwszej dekady lipca.

Marcin Horała zapowiedział,  że na bieżąco będą się pojawiać informacje o kierunkach, do których zostaną przywrócone połączenia lotnicze, zarówno jeżeli chodzi o połączenia regularne, jak kierunki typowo wakacyjne.

W trzecim etapie znoszenia ograniczeń, pojawi się możliwość wykonywania lotów poza teren Europy, również na połączenia dalekodystansowe, przykładowo do Azji i Ameryki Północnej. Wiceszef resortu infrastruktury zaznaczył, że w tej chwili nie można precyzyjnie wskazać od kiedy to będzie możliwe. Podkreślił, że celem jest wznowienie połączeń w pierwszym możliwym momencie, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom zarówno na początku, jak i na końcu podróży.

Marcin Horała zapewnił, że wszystkie polskie lotniska po uruchomieniu połączeń będą bezpieczne. Władze portów zastosują środki bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko związane z obecną sytuacją epidemiczną. Chodzi między innymi o pomiar temperatury ciała przed wejściem do terminala lotniska, zachowanie bezpiecznego odstępu pasażerów w całym procesie przejścia przez lotnisko, a  na pokładzie samolotu zachowana zostanie odpowiednia liczba miejsc wolnych pomiędzy pasażerami.

Zachowany zostanie dystans społecznościowy po lądowaniu, przy odbieraniu bagaży i wyjściu z lotniska przylotu.

Na teren terminali wpuszczani będą tylko pasażerowie, lub w wypadkach wymaganej opieki pasażerowie z opiekunami. Wszyscy pasażerowie i pracownicy lotniska i linii lotniczych będą nosili maseczki ochronne w czasie podróży, a samoloty będą dezynfekowane po każdym locie.

Wiceminister zapewnił, że te wszystkie rozwiązania zapewnią nam wszystkim bezpieczeństwo i pozwolą na ograniczenie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii, przy jednoczesnym umożliwieniu powrotu do normalnego funkcjonowania.

Redakcja: A. Chmielewska za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samolot, LOT, koronawirus, odmrażanie
W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia nie ma chorych w Warmińsko-Mazurskiem

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 97 osób - podało w sobotę po południu Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano dotąd 20 tys. 931 przypadków. Resort przekazał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV