Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister Piotr Dardziński: Studenci mają prawo do wysokiego poziomu kształcenia. Są środki na studia dualne

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński

Uczelnie powinny dostrzegać, co jest ważne dla regionu i przekładać do na promowane prace magisterskie i doktorskie – przekonywał w Porannych pytaniach wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Minister Dardziński twierdzi, że ustawa 2.0., czyli tak zwana Konstytucja dla Nauki, która weszła w życie 1 października, będzie stopniowo zwracała uczelnie „twarzą do ludzi”. W jego ocenie, żeby prace były innowacyjne, muszą nawiązywać do specyfiki regionu.

Zdaniem gościa Porannych pytań, inteligentne specjalizacje Warmii i Mazur są „absolutnie poniżej ambicji województwa”. Województwo, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego do 2020 roku, wyróżniło 3 tak zwane inteligentne specjalizacje: ekonomię wody, żywność wysokiej jakości oraz drewno i meblarstwo. Wiceminister Dardziński uważa, że należy je zmienić na „zdrowie”.

Zdrowie jest najcenniejsze. Dzisiaj medycyna jest tym na czym zbija się największy kapitał i intelektualny i gospodarczy. Jest dużo do zrobienia. Mają państwo dobre uczelnie. Na kierunkach medycznych świetnie zdawane są egzaminy. Mają państwo dobre firmy, które w obszarze produktów medycznych są globalnym konkurentem. Macie naturę, która jest blisko i ambitne projekty.

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński ocenił również, że na Warmii i Mazurach nie ma przyjaznej atmosfery „dla tych, którzy chcą uprawiać naukę, która daje również efekty gospodarcze”.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Piotrem Dardzińskim

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, edukacja
Ponad tysiąc osób zainaugurowało nowy rok akademicki w Warmińsko-Mazurskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Kursy komputerowe, języki obce, astronomia i nauka pływania. Między innymi w takich zajęciach mogą uczestniczyć seniorzy z Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie. W Urzędzie Wojewódzkim...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV