Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki: Są duże szanse na wyrównanie rolniczych dopłat bezpośrednich do średniej unijnej

Ryszard Zarudzki
fot. Przemysław Getka

Są duże szanse na wyrównanie rolniczych dopłat bezpośrednich do średniej unijnej – przekonywał w Porannych pytaniach wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki.

Wspólna polityka rolna, która określa zasady funkcjonowania tego sektora gospodarki w państwach członkowskich Unii Europejskiej będzie renegocjowana pod koniec tego roku, po wyborach do Europarlamentu.

Ryszard Zarudzki przypomniał, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przestanie istnieć, a w jego miejsce powstanie Krajowy Plan Strategiczny.

Inaczej będziemy dzielić fundusze co nie znaczy, że działania, które do tej pory są realizowane nie będą kontynuowane. Będą też nowe działania. W nowym planie pozostaną sztandarowe działania takie jak: modernizacja gospodarstw rolnych czy premia dla młodych rolników

Negocjacje w sprawie wspólnej polityki rolnej na lata 2021-2027 będą finalizowane po wyborach do Parlamentu Europejskiego pod koniec maja. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i automatyczny spadek budżetu unijnego o 15 procent będzie miał bezpośredni wpływ na wysokość środków dla rolnictwa.

W Radiu Olsztyn wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki powiedział, że będzie dłuższy termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie. Termin składania wniosków miał minąć 15 maja, ale został wydłużony do końca tego miesiąca.

Dotychczas do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rolnicy dostarczyli 600 tysięcy wniosków elektronicznie i ponad 200 tysięcy oświadczeń w formie papierowej. Oznacza to, że brakuje mniej więcej pół miliona takich dokumentów. Przy wypełnianiu wniosku, w razie potrzeby, rolnik może liczyć na pomoc pracowników biura powiatowego ARiMR lub Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące wypełniania wniosku znajdują się na stronie ARiMR www.arimr.gov.pl w zakładce eWniosekPlus.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Ryszardem Zarudzkim

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, dopłaty, wiceminister
„Izby Rolnicze muszą krytycznie patrzeć na działania ministerstwa”. W Olsztynie rozmawiano ich wpływie na politykę rolną

Obowiązkiem Izb Rolniczych jest krytyczne spojrzenie na działanie ministerstwa rolnictwa - przyznał w Olsztynie wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki. Wiceminister Zarudzki mówił o...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV