Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister rolnictwa w ogniu pytań

Wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierza Plocke musiał odpowiadać na wiele pytań, fot. Krzysztof Kaszubski

Niskie ceny zbóż i rzepaku w skupach to jeden z głównych tematów spotkania wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierza Plockego z rolnikami z województwa warmińsko-mazurskiego.

Minister przyznał, że obecnie cena za tonę zboża czy rzepaku jest niższa od kosztów produkcji. Sytuacja na rynkach zbóż i rzepaku jest trudna.

Chcę zwrócić uwagę na to, że te ceny kształtowane są w oparciu o giełdy europejskie. To pokazuje, że działają prawa rynku. Zwiększyła się powierzchnia upraw rzepaku w Polsce o prawie 30%. Niektóre państwa członkowskie, Rumunia, Bułgaria również zwiększyły powierzchnie upraw rzepaku – powiedział Plocke.

Minister zaznaczył, że rząd sprawdza co jest bezpośrednią przyczyną gwałtownego w ostatnich dniach spadku ceny na Polskim rynku.

Poinformowaliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Główny Urząd Ceł, żeby monitorować wwóz rzepaku i zbóż do Polski. Jaka to jest ilość. Zwróciliśmy się także do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o to aby zbadać czy nie nie ma zmowy cenowej pomiędzy przetwórcami na rynku.

Rolnicy zadawali także pytania dotyczące wykupu ziemi od Agencja Nieruchomości Rolnych, dopłat bezpośrednich, spółki ELEWAR i zakazu uboju rytualnego. Pytań i skarg było bardzo wiele. Praktycznie każdy rolnik miał szanse zadać pytanie i wysłuchać wyczerpującej odpowiedzi. Spotkanie zorganizowane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwało ponad 5 godzin. (kasz/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, Kazimierz Plocke
Jan Heichel: spadek cen zbóż nie ma uzasadnienia

Rolnicy protestują przeciwko drastycznemu spadkowi cen zbóż i rzepaku. Nie ma żadnego rynkowego uzasadnienia, by ceny były tak niskie - przekonywał w Porannych Pytaniach radia Olsztyn...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV