Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister Ryszard Zarudzki o rolniczym handlu detalicznym: Nie idźmy na masówkę, idźmy na jakość

Wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Fot. P. Getka


O rolniczym handlu detalicznym i składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie jedynie za pomocą aplikacji eWniosek Plus – mówił w Porannych pytaniach wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Około 4 tysięcy rolników korzysta z tzw. rolniczego handlu detalicznego. To mechanizm, który umożliwia rolnikom sprzedaż przetworzonych produktów, m.in. bez konieczności przechodzenia z KRUS-u do ZUS-u. Resort rolnictwa przyznaje, że to niewielka liczba, ale program jest wciąż wdrażany – mówił o tym w Porannych pytaniach wiceminister Ryszard Zarudzki.

Ta ilość jest tylko sygnałem, że proces się rozwija. To efekt kuli śnieżnej. Nie idźmy na masówkę, idźmy na jakość. Musimy to uspołecznić i przyjąć, że każda działalność musi mieć też odbiorcę i proces ten rozpoczął się. Najbardziej cieszę się, że rozpoczęliśmy proces. W każdym województwie, prawie w każdym powiecie jest co najmniej jeden, a może czasami kilka działalności rolników, którzy podejmują ten proces. Na jesieni nowy nabór.

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, a także na aparaturę pomiarową i kontrolną.

Do 15 maja rolnicy mają czas na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku można to zrobić jedynie za pomocą aplikacji eWniosek Plus. Złożenie wniosku w formie papierowej jest możliwe jedynie dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W Porannych pytaniach wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki apelował do gospodarzy, żeby nie wypełniali wniosków na ostatnią chwilę.

Na razie nie ma i nie będzie przesuwania terminu składania wniosków. Proszę na to nie liczyć. 15 maja jest ostatnim dniem dlatego proszę i błagam rolników nie czekajcie na ostatnie dni. System na pewno nie zadziała jak 100 tysięcy rolników siądzie, tak jak to bywało, w ciągu jednego, dwóch dni będą chcieli dostać się do systemu i wprowadzić eWniosek. To nie zadziała.

Wniosku nie składają natomiast rolnicy, którzy do wczoraj dostarczyli Agencji oświadczenia potwierdzające brak zmian w gospodarstwie w stosunku do ubiegłego roku.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Ryszardem Zarudzkim

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w żywność, rolnictwo, dopłaty, wiceminister, wnioski
Boją się utraty dodatkowych dopłat za uprawę wymagającej ziemi. Rolnicy ziemi lubawskiej spotkali się w wiceministrem rolnictwa

Rolnicy z okolic Biskupca, Lubawy, Grodziczna i Nowego Miasta Lubawskiego obawiają się, że stracą część dopłat do uprawy ziemi na obszarach z ograniczeniami naturalnymi (ONW). W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV