Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister sprawiedliwości: Matka chciała oddać 9-miesięczną Blankę przypadkowej osobie

Fot. Fotolia.com

Kurator w swoich sprawozdaniach informował, że rodzice 9-miesięcznej Blanki, zamordowanej w Olecku, nie są gotowi na przyjęcie dziecka – przekazał wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Jak dodał, dwa tygodnie po przedstawieniu sprawozdania, sąd postanowił o powrocie dziecka do rodziców.

Michał Wójcik przypomniał, że przed dwoma dniami w związku z tragiczną śmiercią dziecka zostało wszczęte śledztwo w kontekście niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez 4 instytucje: sąd, policję, MOPS oraz kuratorów.

Do zabójstwa dziewczynki doszło po trzech miesiącach od jej powrotu z rodziny zastępczej do biologicznych rodziców. Wójcik pytany, dlaczego dziecko wróciło do rodziców, przyznał, że nie potrafi tego zrozumieć. Wiceminister wskazał, że matka 9-miesięcznej Blanki miała pewne problemy.

Nawet któregoś dnia chciała oddać dziecko przed jakimś dworcem przypadkowo spotkanej osobie. Dziecko ostatecznie znalazło się w rodzinie zastępczej, ale było dosyć krótko

– dodał.

Według wiceministra, kurator w swoich sprawozdaniach informował m.in., że matka nie jest gotowa na to, żeby ponownie przyjąć dziecko. – To sama matka mówiła. Ojciec też nie był gotowy – zaznaczył. Wójcik podkreślił, że w dwa tygodnie po przedstawieniu tego sprawozdania zostało wydane orzeczenie przez sąd, gdzie zdecydowano o powrocie dziecka do biologicznych rodziców. Na pytanie, co się stało w ciągu dwóch tygodni i co wpłynęło na taką decyzję sądu, odparł: – To jest właśnie wyjaśniane.

Jak zaznaczył, Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma wpływu na sferę orzeczniczą. Przypomniał jednocześnie, że zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sądów Powszechnych Michał Lasota podjął czynności wyjaśniające w sprawie możliwego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez sędzię Sądu Rejonowego w Olecku polegającego na niedopełnieniu obowiązków. – Jednocześnie zwróciliśmy się do rzecznika dyscyplinarnego kuratorów, żeby bardzo dokładnie tę sprawę wyjaśnić – przekazał Wójcik.

– My winnych znajdziemy – obiecał wiceminister. W jego przekonaniu państwo popełniło błąd i – jak mówił – „doszło do zaniechań, błędów”. – Dzisiaj trzeba sprawdzić, gdzie, w którym momencie, gdzie nawalił system, bo doszło do tragedii – podkreślił. Jak zapewnił, ta sprawa jest jedną z priorytetów dla resortu sprawiedliwości.

W sobotę policja poinformowała o śmierci dziewięciomiesięcznego dziecka w jednym z mieszkań w Olecku. Prokuratura okręgowa w Suwałkach postawiła biologicznym rodzicom Annie W. i Grzegorzowi W. zarzuty znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem, wykorzystania seksualnego oraz zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Trafili oni do aresztu na 3 miesiące.

Śledztwa ws. zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku i ws. niedopełnienia obowiązków przez organy państwa w związku ze śmiercią dziecka – ze względu na wagę sprawy – objął nadzorem zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

 

Autor: B. Gajlewska/PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, sledztwo, OLecko, rodzice, czynności seksualne, ministerstwo sprawiedliwości, 9-miesięczna dziewczynka
„Musimy poprawić los ofiar przemocy domowej”. Resort sprawiedliwości przedstawił nową ustawę, większe uprawnienia policji

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ustawę przewidującą natychmiastową ochronę dla ofiar przemocy domowej. Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że ustawa ma na celu poprawę losu osób słabszych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV