Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister Zbigniew Babalski: będziemy dalej bronić i strzec polskiej ziemi

Minister rolnictwa Zbigniew Babalski. Fot. Ł. Sadlak

Na początku przyszłego roku Ministerstwo Rolnictwa chce przeprowadzić nowelizację ustawy dotyczącą sprzedaży gruntów. To jeden z tematów poruszonych w Porannych Pytaniach. Gościem Marka Lewińskiego był sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski.

Ministerstwo Rolnictwa chce ułatwić rolnikom sprzedawanie i kupowanie gruntów uprawnych, chociaż ostatnio można było pomyśleć, że jest odwrotnie.

Nie utrudniło, zaprzeczam. Postulat rolników, który był stawiany jako jeden z pierwszych w latach 2014-2015, był w stosunku do poprzedniej władzy. „Zatrzymajcie spekulacyjny handel ziemią rolną” – tak mówili rolnicy. Szczególnie w województwie zachodnio-pomorskim, tam bardzo aktywne było rolnictwo. Mieliśmy taki plan i zrealizowaliśmy go. 14 kwietnia 2016 roku przyjęliśmy ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobu państwowego, a uszczelniliśmy obrót ziemią prywatną. To nie znaczy, że go zatrzymaliśmy.

Minister dodał, że przez ostatnie 18 miesięcy ustawa była monitorowana. Pojawiły się także uwagi od rolników.

Wpłynęło 100 uwag, z czego 80% się powtarza. Pracuję nad tym, żeby pod koniec stycznia albo na początku lutego, przekazać nowelizację tej ustawy do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Co do zasady – będziemy dalej bronić i strzec polskiej ziemi. Nie sprzedaż zasobu, ale w pierwszej kolejności dzierżawa.

W Porannych Pytaniach rozmawiano także o kolejnym przypadku ASF na Warmii i Mazurach.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego ze Zbigniewem Babalskim

00:00 / 00:00

Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, Zbigniew Babalski
Dopłaty bezpośrednie utrzymane. Ale na jakim poziomie? Trwa dyskusja nad unijną Wspólną Polityką Rolną

  Polscy rolnicy domagają się wyrównania dopłat bezpośrednich z innymi państwami Unii i zachowania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mimo że należymy do największych beneficjentów, stawka dopłat...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV