Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Więcej czasu na rozliczenie zeszłorocznych PIT-ów. Termin złożenia dokumentów mija 1 czerwca

Fot. Ł.Węglewski

Na rozliczenie PIT-a za zeszły rok mamy w tym roku czas do końca maja. Jak poinformował rzecznik prasowy ministra finansów Paweł Jurek w praktyce deklaracje można składać także 1 czerwca.

Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływa 30 kwietnia, ale w związku z epidemią koronawirusa, w tym roku deklaracje można jednak składać do końca maja.

Termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku mija 1 czerwca, bowiem 31 maja wypada w niedzielę

– doprecyzował rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Dodał, że przedłużenie o miesiąc terminu na złożenie deklaracji PIT jest istotne szczególnie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie są one bowiem rozliczane automatycznie przez fiskusa w ramach usługi Twój e-PIT, muszą samodzielnie wypełnić deklarację, wysłać ją – elektronicznie bądź tradycyjnie – i rozliczyć podatek.

Rzecznik poinformował, że w przypadku zapłaty podatku do końca maja, nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

W Ministerstwie Finansów jest przygotowywane odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.

Dla większości podatników, czyli m.in. zatrudnionych na etacie, administracja skarbowa przygotowała rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik się nim nie zainteresuje, 30 kwietnia rozliczenie takie zostanie uznane za przyjęte.

Po tej dacie będzie można złożyć korektę deklaracji przygotowanej w ramach Twojego e-PIT-u

– powiedział Paweł Jurek.

Korektę taką będą mogli także złożyć małżonkowie, którzy zostali rozliczeni indywidualnie, ale zdecydowali, że bardziej korzystne byłoby rozliczenie wspólne.

Dzięki zmianom wprowadzonym w ramach tarczy antykryzysowej, w rozliczeniach wysyłanych do urzędu skarbowego w maju będzie można wskazać organizację pożytku publicznego uprawnioną do otrzymania 1 proc. podatku.

Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, propozycja rozliczenia w usłudze Twój e-PIT została przygotowana dla ponad 21 milionów osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Chodzi o podatników uzyskujących dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych. W przypadku braku aktywności rozliczenie zostanie zaakceptowane 30 kwietnia. Jeśli z tego rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to w maju urzędy skarbowe prześlą o tym informacje do poszczególnych osób.

Gdyby okazało się, że przygotowane i zaakceptowane przez administrację skarbową zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PIT, 1 procent, zeznanie podatkowe
Większość mieszkańców Warmii i Mazur rozliczyło się już z fiskusem. Urzędy skarbowe zwróciły ponad 270 mln nadpłaconego podatku

88 procent rocznych zeznań jakie złożyli do tej pory mieszkańcy Warmii i Mazur dotarło do urzędów skarbowych drogą elektroniczną. Zazwyczaj mamy na to czas do końca...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV