Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Większość sklepów jest dziś zamknięta. Wolne od handlu niedziele nie zmniejszyły obrotów sieci handlowych


Dziś otwarte będą jedynie placówki na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez ich właścicieli. Odwiedzić będzie można część galerii handlowych, w których czynna jest część gastronomiczna.

19 sierpnia zrobimy zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej.

Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca tego roku.

Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych. Dochody sieci handlowych w ostatnich miesiącach nie zmalały. Wolne od handlu niedziele nie odbiły się negatywnie na ich obrotach.

– poinformował prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski.

Dyskonty doszły już do perfekcji, jeżeli chodzi o przypominanie klientom, że należy zakupy zrobić w sobotę, przed wolną od handlu niedzielą. Ustawa ograniczająca handel w niedzielę spowodowała, że finansowo ucierpiały jedynie centra handlowe.

– przyznał Waldemar Nowakowski.

Jeszcze w tym roku Polacy będą mogli zrobić zakupy w 12 niedziel. W ostatnią niedzielę sierpnia – 26 oraz w pierwsze i ostatnie niedziele września, października i listopada – 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe cztery będzie można zrobić zakupy.

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone – handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu. Wyjątkiem jest kwiecień i grudzień.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zakupy, sklep, handlowa, niedziela, wolne
Właścicielka sklepu w Bartoszycach złamała zakaz handlu w niedzielę. Sąd wydał wyrok

Sąd Rejonowy w Bartoszycach uznał właścicielkę miejscowego sklepu za winną tego, że wbrew zakazowi handlu w niedzielę poleciła pracować w tym dniu dwóm sprzedawcom. Jednocześnie sąd...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV