Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielka bociania przeprowadzka. Gniazda są przenoszone na wolnostojące słupy ze specjalnymi platformami

Bocianie gniazdo. Fot. Róża Cimochowska z Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku

Trzysta gniazd ma być w ciągu trzech lat przeniesionych ze starych dachów, próchniejących drzew i słupów energetycznych. To część projektu ochrony bociana białego w dolinach rzecznych Warmii i Mazu, Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny.

Gniazda są przenoszone na wolnostojące słupy ze specjalnymi platformami. Montowane są także budki lęgowe dla wróbli i mazurków, bo w trakcie badań okazało się, że chętnie zasiedlają gniazda bocianów.
W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce ubyło około 10 tysięcy par bocianów i obecnie liczba par lęgowych nie przekracza 45 tysięcy.

Przypomnijmy, że królestwem bocianów na WiM jest wieś Żywkowo w gminie Górowo Iławeckiego. Jest w niej dwa razy więcej ptaków niż mieszkańców. W Żywkowie znajduje się 50 bocianich gniazd.

 

(as)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Urząd Morski w Gdyni zawarł umowę na wykonanie dokumentacji „Budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”

Wykonawcą jest  konsorcjum firm: MOSTY GDAŃSK i Biura Projektów Budownictwa Morskiego PROJMORS. W ciągu 18 miesięcy ma ono  wykonać  opracowania   i pełnić  nadzór  autorski w trakcie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV