Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielkanoc u wiernych obrządków wschodnich

Fot. Łukasz Węglewski

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc. Witają się słowami „Chrystus zmartwychwstał, zaprawdę zmartwychwstał”.

Ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, arcybiskup Jakub skierował do wiernych i duchowieństwa orędzie paschalne. Zwrócił w nim uwagę na duchową radość z przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

00:00 / 00:00

W orędziu hierarcha podkreślił też znaczenie wychowywania dzieci i młodzieży w duchu chrześcijańskim:

00:00 / 00:00

Nad ranem w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne wielkie jutrznie połączone z paschalnymi procesjami. O świcie wszyscy wrócili do domu i  rozpoczęli świąteczne śniadanie, dzieląc się jajkiem. Na stołach nie może zabraknąć wędlin i pieczonego mięsa, ale też bab wielkanocnych i serowej paschy.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych szacują na 450-500 tysięcy osób. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tysięcy osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów PAKP za niemiarodajne.

Administracyjnie Kościół greckokatolicki w naszym kraju tworzą: archidiecezja przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezja wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem biskupa Włodzimierza Juszczaka. Liczba grekokatolików w Polsce szacowana jest na około 50 tysięcy osób.

Autor: P.Kapiszen za PAP
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prawosławie
Wierni kościoła wschodniego obchodzą dziś Wigilię. Transmisja pasterki na antenie Radia Olsztyn o 21.00

Grekokatolicy i prawosławni zaczynają dziś święta, rodziny w tysiącach domów zasiądą wieczorem do wigilijnych stołów. - Obecnie w Polsce wygląda to tak samo, jak w innych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV