Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielki finał Łowiska Radia Olsztyn!

Przy wypełnionym po brzegi amfiteatrze w Gietrzwałdzie zakończył się wieczorem wielki koncert finalistów audycji Radia Olsztyn Łowisko.

Impreza zainaugurował otwarcie nowego amfiteatru w Gietrzwałdzie i towarzyszył jej zlot starych samochodów. Koncert poprowadził jeden z autorów Łowiska – Mariusz Trzmiel.

Łowisko

Mariusz Trzmiel rozmawia z artystami z formacji Nobandits. Fot. Żaneta Zwierko

Grupa Redis. Fot. Żaneta Zwierko

Marcin Kaszubat. Fot. Żaneta Zwierko

Nobandits. Fot. Żaneta Zwierko

Nobandits. Fot. Żaneta Zwierko

Zapraszamy do poznania laureatów z poszczególnych odcinków Łowiska!

……………………………………………………………………………………………………………………

LAUREAT MAJA 2014 – Reggaeside

Zwycięzcy majowego Łowiska – grupa Reggaeside z Kurzętnika. Fot. Łukasz Sadlak

Tworzymy siedmioosobowy zespół poruszający się głównie w klimatach reggae, rock, ska. Każdy z nas to indywidualność muzyczna, która znalazła wspólny mianownik właśnie w tym składzie; co sprawia, że nie jesteśmy w stanie porównać się, do żadnego innego zespołu i stylu – łączy nas z Reggae wspólny puls. Każdy z nas ma za sobą wieloletnie doświadczenie w różnych innych zespołach, w których niejednokrotnie graliśmy razem.

Istniejemy od 2011 roku jako Reggaeside i nikomu z nas nie śpieszno stąd, a rzesza fanów i słowa uznania z wielu „wybitnych ust” (Maleo, Raggafaya, Paraliż Band, Majestic i wielu innych z którymi graliśmy) sprawiają, że ta lokomotywy tak szybko się nie zatrzyma 🙂 Jedno, co jestem w stanie zagwarantować, to to, że na żywo jest 2x więcej energii aniżeli na nagraniu. Co ważne gramy swój repertuar.

Skład zespołu: Przemysław „Orzech” Olszewski (klawisze, vocal) Mateusz Deredas (basss), Remek Kreński (bębny), Mariusz Brzezicki (trąbka), Krzysiek Kasprowicz (sax), Jacek „Magik” Kopowski (gitara), Jacek Dąbrowski (gitara).

Posłuchaj utworów Reggaeside

Regeneracja

Wolni od niemocy

Reggaeside-Ska

Zwycięzcy majowego Łowiska – grupa Reggaeside z Kurzętnika. Fot. Łukasz Sadlak

……………………………………………………………………………………………………………………

LAUREAT KWIETNIA 2014 – NoBandits

Zwycięzcy kwietniowego Łowiska grupa NoBandits z Pisza

Byliśmy przekonani, że to duet zza oceanu, a to dżentelmeni z Pisza. NoBandits – finalistami kwietniowego Łowiska. Duet NoBandits z Pisza tworzą Piotrek Syta – wokal i Jacek Zając – instruments.

Ich muzyka to świetna mieszanka elektronicznego brzmienia lat 80. i 90. Słuchacze Radia Olsztyn usłyszą ich na żywo 7 czerwca w sobotę w amfiteatrze w Gietrzwałdzie podczas finałowego koncertu Łowiska, na który zapraszają Norbi i Mariusz Trzmiel.

Posłuchaj, jak grają Piotrek Syta i Jacek Zając

Bad home

In The Name of Love

So goodbye my love

……………………………………………………………………………………………………………………

Marcin Kaszubat – laureat marcowego Łowiska. Fot. Łukasz Węglewski

LAUREAT MARCA 2014 – MARCIN KASZUBAT

Marcin Kaszubat hobbystycznie zajmował się muzyką od dziecka – od dwunastego roku życia, kiedy to pierwszy raz wziął do ręki gitarę. Grywał w kilku zespołach występując na lokalnych scenach. W między czasie poszerzył swoje instrumentarium o mandolinę i harmonijki ustne. Po rozpadzie kolejnego zespołu zdecydował się spróbować swoich sił solowo. Inspiruje się muzyką zakorzenioną w  stylistyce rockowej, ale graną na instrumentach akustycznych.

W maju 2013r. dość spontanicznie zdecydował się wystąpić w górowskim Festiwalu ECO FOLK ROCK. „Dzień wcześniej wyciągnąłem z szuflady trzy swoje piosenki, wprowadziłem kilka szybkich poprawek i postanowiłem się zaprezentować” mówi Marcin. Dzięki wygranej w tym konkursie zyskał możliwość nagrania swoich piosenek w profesjonalnym studio. „Sam pewnie nigdy bym się na to nie zdecydował i pewnie moje piosenki powędrowałyby z powrotem do szuflady, wyciągałbym je tylko sporadycznie przy okazji lokalnych imprez”.

Pierwsza piosenka, którą nagrał, wywołała „pozytywne zamieszanie” w mieście w którym mieszka – Górowie Iławeckim. „Jest coś w tej Mieścinie”  to piosenka opowiadająca o miłości do rodzinnych stron z perspektywy emigracji, która masowo dotknęła pokolenie jego rówieśników. „Odbieram sygnały, że „Mieścina” doskonale oddaje to co czują ludzie, których sytuacja w kraju zmusiła do wyjazdu za pracą i że dla wielu to swojego rodzaju „hymn Górowa”.

Marcin Kaszubat (L) – zwycięzca marcowego Łowiska i Mariusz Trzmiel. Fot. Łukasz Węglewski

„Jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobiłem po otrzymaniu nagrania było porozsyłanie go po lokalnych rozgłośniach radiowych. Ku mojemu zdziwieniu to właśnie ta największa czyli Radio Olsztyn odpowiedziała najszybciej.” Audycja „Łowisko” stała się wspaniałą przygodą, a możliwość usłyszenia swoich piosenek z odbiornika radiowego wzruszającym przeżyciem.

Kolejny zarejestrowany utwór „Ukochany Dom” ponownie podjął tematykę lokalną, choć tym razem nawiązując do powojennej historii miasta. „Wydarzenie, które w największym stopniu odbiło się na obecnym kształcie i osobowości naszego miasta to z pewnością wzbudzająca do dziś kontrowersje Akcja Wisła przeprowadzona tuż po wojnie w 1947r. „Pokolenie naszych dziadków zmuszone było pozostawić swoje rodzinne strony i przesiedlone zostało na tereny, na których nigdy wcześniej nie było Polski. Pomimo upływu czasu odczuć można, że tamte rany nie zabliźniły się jeszcze do końca. Starałem się w związku z tym opowiedzieć historię tych ludzi w sposób jak najbardziej pozytywny i pokrzepiający.”

Na co dzień Marcin zajmuje się zawodowo czymś co stanowi przeciwieństwo do działalności muzycznej. Jako inżynier budownictwa projektuje i kosztorysuje inwestycje budowlane. „Muzyka jest dla mnie wspaniałą odskocznią od codziennych obowiązków, a koncert zagrany raz na jakiś czas powoduje, że nie bardzo potrzebuję urlopów i odpoczynku”.

Marcin pracuje nad kolejnymi piosenkami, przygotowuje się do kolejnych nagrań, pojawiły się pierwsze propozycje koncertów na ten rok, przygotowuje się też do nagrania profesjonalnego teledysku do utworu „Jest coś w tej Mieścinie”.

Posłuchaj, jak gra Marcin Kaszubat

Ukochany Dom

……………………………………………………………………………………………………………………

LAUREAT LUTEGO 2014 – HERSON

Mariusz Trzmiel ze zwycięzcami lutowego Łowiska – Piotrem Gajdaszem i Orestem Patrą (Herson). Fot. Łukasz Węglewski

Historia zespołu Herson zaczyna się w roku 2001 przy Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Założycielami zespołu są Orest Patra, Mirosław „Mynio” Ortyński (obecnie Enej), oraz Piotr Gajdasz.

Do około 2005 roku zespół radził sobie całkiem nieźle, biorąc udział w imprezach szkolnych, festiwalach Ukraińskich w Polsce i wielu różnych imprezach na terenach Warmii i Mazur. Przebojem zespołu w tamtym czasie był utwór „Odynokomu z Kym”, który wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce na portalu internetowym Harazd współpracujący z Radiem Olsztyn.

Szkoła w Górowie dała wiele możliwości aby mogli się rozwijać, jednak po ukończeniu jej drogi muzyków się rozeszły w różne strony Polski. W 2013 roku po spotkaniu w Olsztynie na nowo tworzy się historia zespołu i do gry powracają Piotr i Orest oraz dołączają nowi członkowie : Igor Kornas, Michał Kowyk, Antoni Waraksa. Obecnie zespół gra ukraińsko-polskiego rocka. Na dzień dzisiejszy najbardziej znanymi utworami zespołu są ” Bereh Riky”, „Nakarm” oraz „Sen”. W marcu 2014 r. Herson pragnie wydać debiutancką płytę, która jest w trakcie realizacji w Enej-studio.

 

……………………………………………………………………………………………………………………

LAUREAT STYCZNIA 2014 – GRANDPA TURTLE

Norbi ze zwycięzcami styczniowego łowiska talentów – Klaudią Kosek i Krzysztofem Sucheckim (Grandpa Turtle). Fot. Łukasz Węglewski

Grandpa Turtle powstało w lutym 2013 roku w Gdańsku, kiedy to ja (Krzysiek) i Staś, spotkaliśmy się żeby nagrać całkowicie po domowemu naszą pierwszą EP-kę, którą zatytułowaliśmy „Aquaphobia”.

Wokalistką zespołu przez aklamację po wykonaniu „The Sound of Rain” została Klaudia Kosek. Utwór ten pojawił się już wcześniej w audycji. Na co dzień mieszkamy/studiujemy na różnych końcach Polski – ja w Gdańsku, Staś we Wrocławiu, a Klaudia w Białymstoku.

Obecnie pracujemy nad kolejną EP-ką, która póki co powstaje na odległość. Dotychczasowym efektem tej pracy jest utwór „One-Word Confession”, który to utwór, jak i cała reszta naszej muzyki jest dostępna do odsłuchania na profilu soundcloud:

Grandpa Turtle

 

Gramy mieszankę rocka progresywnego i eksperymentalnego. W skrócie: dużo gitar, chociaż nie stronimy również od elektroniki i niestandardowych sposobów wydobywania dźwięków.

Posłuchaj jak gra Grandpa Turtle

The Sound of Rain

One-Word Confession

……………………………………………………………………………………………………………………

LAUREAT GRUDNIA 2013 – RYSIEK MIRSKI

Rysiek Mirski. Fot. Łukasz Węglewski

Rysiek Mirski od urodzenia mieszka w Olsztynie, pierwsze 26 lat na Zatorzu, teraz na Pieczewie. Ma prawie 58 lat. Pracuje na kolei jako maszynista już od 38 lat. Ma kochaną żonkę Jolę.

Rysiek o sobie pisze tak
Na gitarce pogrywam od dawna. Pamiętam dobrze, że pierwsze brzdąknięcia, które zamieniłem na w miarę sensowne dźwięki to były „Obietnice” Hulewicza. To był rok chyba 1970. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że grałem tylko linię basu z gitarą na kolanach. Po prostu bas łyknąłem nieco wcześniej i bardzo mi to odpowiadało.

Ale jak grać na basie, na starej pudłówce, na podwórku z chłopakami? Bez sensu. Nauczono mnie podstawowych chwytów i od tamtej pory gram. Niestety nie miałem (mam) takich ambicji, aby dobijać się gdzieś do jakiejś kapeli. Owszem, w latach 80-tych i na początku 90-tych zagrałem kilka razy na weselach. Kiedyś nie było takich możliwości w home recordingu, jak teraz. A zawsze ciągnęło mnie do grania własnej muzyki na kilku ścieżkach: linii basu, solo, rytmu i klawiszy oddzielnie. Całe moje granie sprowadza się do wstawiania utworów na soundcloud i przedstawiania ich na forum” magazynu gitarzysta ” W ogromnej większości moja muzyka jest odbierana pozytywnie. I to mnie napędza.

Gram bardzo różną muzykę. Oto kilka kawałków:

Farewell pensioner – utwór w rytmie reggae pisałem z myślą o wokalu, oraz dla basu, którego motyw miałem zapisany w myślach już dawniej

Cavalcade of villains – „Kawalkada złoczyńców” – totalny brak pomysłu na instrumentarium. Wszystko oparte na wstępnym motywie (lubiane na soundcloud)

Letter from Boston – wcześniej nagrany inaczej, skromniej.

Pożegnanie z Neuess – melodyjka, której zarys nagrałem w 1992 roku dwoma palcami na samograju w Niemczech, i która wtedy miała inny muzyczny klimat. Ostatnia część to improwizacja, w której Ameryki nie odkryłem, ale części nakładania się dwóch różnych gitar wyszły chyba nieźle.

 

LAUREAT LISTOPADA 2013 – STANISŁAW BUKOWSKI

W listopadzie 2013 roku najlepszy okazał się 15-letni Stanisław Bukowski z Olsztyna.

Stanisław Bukowski – cz. 1

Stanisław Bukowski – cz. 2

 

WYBRANE PRODUKCJE ZGŁOSZONE DO AUDYCJI ŁOWISKO

Darek Gajewski „Daro” – Nigdy nie mów kocham (opis do dźwięku)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w łowisko, Norbi
Rozpoczęlismy poszukiwania talentów!

Trampoliny, malowanie buzi, kiermasz książek i zabawy sportowe - to niektóre z atrakcji, jakie przygotowano podczas Festynu Rodzinnego przy Szkole Podstawowej nr 15 w Olsztynie. Były...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV