Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielki spektakl na niebie, czyli ptaki wracają na południe

Dziś jest Europejski Dzień Ptaków. Nad Warmińsko-Mazurskiem, także nad częścią powiatu elbląskiego oraz Zalewem Wiślanym trwa wielki spektakl na niebie. To za sprawą jesiennej migracji ptaków, które wędrują z północy na południe. To niezwykle efektowne zjawisko obserwowane jest przez badaczy-ornitologów i przez miłośników przyrody.

Tak jest w całej Europie, wszędzie tam, gdzie są korytarze masowych przelotów ptaków. W tych dniach warto popatrzeć w jesienne niebo. Nie tylko wprawne oko dojrzy tam coś, co możliwe jest do zobaczenia właśnie teraz. Często to gatunki niezbyt nam znane.

Teraz przelatują burzyki czy nawałniki, sokoły, a nawet krogulce – wymienia Jan Piotrowski, rzecznik Nadleśnictwa Elbląg. Najliczniej o tej porze roku przelatują też zięby, grzywacze i mysikróliki. Oraz sójki, szpaki, czyże, krzyżodzioby świerkowe, lerki czy śpiewaki, ale też piegże, trznadle, białorzytki, ostrygojady czy płaskonosy. To około stu gatunków, wiele liczonych w dziesiątkach tysięcy okazów.

A już w najbliższy weekend Nadleśnictwo Elbląg organizuje 8. Ptasi Piknik. Dwudniowa impreza będzie elementem europejskiej kampanii na rzecz ochrony ptaków i okazją do poznania różnych gatunków, sfotografowania ich, a nawet zaobrączkowania. Wszystko to – jak zawsze – na Mierzei Wiślanej za Krynicą Morską, w punkcie widokowym zbudowanym przez elbląskich leśników.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ptaki, Jan Piotrowski, migracje
Strzelał z wiatrówki do ptaków, bo go denerwowały. Teraz grozi mu do 3 lat więzienia

Na policję zadzwonili zaniepokojeni sąsiedzi jednego bloków przy ulicy Wyszyńskiego w Olsztynie, którzy słyszeli strzały i znaleźli trzy martwe sroki. Na podstawie zeznań świadków policjanci dotarli...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV