Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielki sukces polskiego kina historycznego…w Chinach!

Adrien Brody w filmie „Pianista”, fot. R.P. Productions

Arcydzieła polskiego kina historycznego obejrzeli już, lub będą mogli obejrzeć wkrótce, mieszkańcy blisko 30 miast leżących w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii.

Przedstawiciele chińskiego świata filmu oraz kultury szczelnie wypełnili jedno z pekińskich kin sieci China Film Cinema podczas inauguracji przeglądu filmów o tematyce historycznej. Pokazy, zorganizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, będą się odbywać w trzech pekińskich kinach. Na większość seansów bilety są już wyprzedane.

Gośćmi specjalnymi pekińskiej inauguracji pokazów, podczas której zaprezentowany został „Pianista” Romana Polańskiego, byli: Wojciech Jakóbiec – I sekretarz – kierownik wydziału politycznego Ambasady Polski w Pekinie, Wiesława i Allan Starscy oraz Jacek Bromski. Ceremonię otworzył kameralny koncert muzyki Chopina. W dalszej części Jacek Bromski opowiedział publiczności o bolesnych wydarzeniach, które dotknęły nasz naród w drodze do odzyskania niepodległości oraz przybliżył ideę realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”. W atmosferę filmu „Pianista” chińską publiczność wprowadził scenograf Allan Starski, który opowiedział o ogromnym wyzwaniu jakim było odtworzenie fragmentów Warszawskiego Getta oraz zrujnowanej Warszawy.

Przegląd filmów o tematyce historycznej potrwa w Pekinie do 25 listopada. Filmy („Miasto 44″, „Noce i dnie”, „Pianista”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z marmuru”, „Popiół i diament” oraz „Wołyń”) wyświetlane są w trzech kinach sieci China Film Cinema w Pekinie: kino Xiaoxitian, kino Qianxi Road, kino Changping Yongwang – już teraz ciężko jest dostać bilety na pokazy, ponieważ większość została wyprzedana. Ten sukces był możliwy dzięki przygotowanym przez SFP i przetłumaczonym na język chiński materiałom promocyjnym oraz wielkiemu zaangażowaniu chińskiego partnera i koordynatora przebiegu pokazów – China Film Company. Przed Pekinem polskie kino historyczne prezentowane było w Hangzhou i Nan Tong.

Ideą projektu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego” jest propagowanie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów, wskazanych przez komisję ekspertów, proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną.

Wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami („Ziemia obiecana”, „Noce i dnie”), przez drugą wojnę światową („Pianista”, „Wołyń”) i powstanie warszawskie („Miasto 44″), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie („Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”). Te wybrane utwory pozwolą spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.

– Jeden z siedmiu filmów, prezentowanych w naszym zestawie – „Miasto 44″ Jana Komasy – wieńczy niezwykle sugestywna panorama trawionej powstańczą pożogą Warszawy. Na naszych oczach krwawiące miasto zmienia się we współczesną, tętniącą życiem metropolię. To wyjątkowy symbol wielkiej determinacji naszego narodu. Trzeba bowiem ogromnej siły żeby po 123 latach nieobecności na mapach Starego Kontynentu, piekle II wojny światowej i komunistycznej stagnacji, stać się jednym z najważniejszych krajów Zjednoczonej Europy – mówi Jacek Bromski, Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz członek Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Arcydzieła polskiego kina historycznego obejrzeli już, lub będą mogli obejrzeć wkrótce, mieszkańcy blisko 30 miast leżących w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Na tej liście znalazły się m.in.: Wellington, Berlin, Nowy Jork, Haga, Los Angeles, Toronto, Pekin, Hanoi, Tokio, Chicago, Sao Paulo i Tajpej. Lista miast może się jeszcze wydłużyć ponieważ sukces pokazów jest ogromny. Dodatkowe projekcje odbędą się w Chicago (sale pękały w szwach) i nowym nieplanowanym wcześniej miejscem będzie prawdopodobnie Gruzja. Projekcjom towarzyszą spotkania z twórcami prezentowanych filmów oraz historykami, którzy naświetlają publiczności szerszy kontekst przedstawianych w filmach wydarzeń.

Przeglądowi towarzyszy limitowane wydawnictwo, zawierające zestaw siedmiu prezentowanych filmów w formacie Blu-ray. Zaprojektowany przez Andrzeja Pągowskiego boks, zawierający polsko-angielski katalog z obszernymi analizami filmów, stanowi kompendium wiedzy o polskim kinie oraz o historii naszego kraju. Wydawnictwo jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 oraz Bank Millennium.

 

Ł.A/SFP

Więcej w film, kino, Miasto 44, pianista, Człowiek z marmuru
82-letni Robert Redford żegna się tym filmem z widzami. Od piątku w kinach!

Robert Redford, Sissy Spacek i Casey Affleck w najprzyjemniejszym filmie tej jesieni. Komedia, romans i... napady na banki! „Gentelmen z rewolwerem" w kinach od 16 listopada....

Zamknij
RadioOlsztynTV