Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielki sukces polskiego kina! Joanna Kulig uhonorowana Europejską Nagrodą Filmową w kategorii europejska aktorka roku!

Joanna Kulig zagrała jedną z głównych ról w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego. Wcieliła się tam w młodą dziewczynę, szukającą szczęścia w powstającym zespole ludowym Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu).

„Zimna wojna” to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu, w którym wystąpili także Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza, rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

Film Pawlikowskiego jest nominowany do nagród Europejskiej Akademii Filmowej także w kategoriach najlepszy europejski film i reżyser. Pawlikowski odebrał już statuetkę dla najlepszego scenarzysty.

Statuetkę dla najlepszego europejskiego aktora roku otrzymał rywalizujący w kategorii z Tomaszem Kotem Marcello Fonte, odtwórca głównej roli – uprzejmego fryzjera dla psów, który zostaje wciągnięty w mafijne porachunki – w „Dogmanie” Mateo Garrone.

To nie jedyny sukces polskiego kina.

Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepsza animacja otrzymał „Jeszcze dzień życia” Polaka Damiana Nenowa i Hiszpana Raula de la Fuente. Gala wręczenia nagród Europejskiej Akademii Filmowej odbywa się w sobotę z Sewilli.

„Jeszcze dzień życia” Hiszpana Raula de la Fuente i Polaka Damiana Nenowa powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-węgiersko-belgijsko-hiszpańskiej. Animacja oparta jest na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu uzyskania niepodległości w 1975 roku.

Obraz okazał się lepszy od takich produkcji jak „Biały kieł” w reż. Alexandre’a Espigaresa, „Jaskiniowiec” Nicka Parka i „Żywiciel” Nory Twomey. Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.

Europejskie Nagrody Filmowe są przyznawane od 1988 roku w kilkunastu kategoriach. Wyróżnienie uchodzi za europejski odpowiednik Oscara.

ŁA/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zimna wojna
Paweł Pawlikowski bez nominacji do Złotego Globa

Uznawana za faworyta w wyścigu o Złotego Globa "Zimna Wojna" nie zdobyła nominacji do prestiżowej hollywoodzkiej nagrody "Vice" Adama McKaya to faworyt tegorocznych Złotych Globów; film...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV