Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielkie liczenie ptaków na Mierzei Wiślanej. Zobacz, jakich gatunków było najwięcej

Ptasi Piknik na terenie nadleśnictwa Elbląg. Fot. M. Stankiewicz

Ponad 200 tysięcy ptaków w dwa dni naliczyli obserwatorzy, ornitolodzy i uczestnicy 8. Ptasiego Pikniku. Jest on cyklicznie organizowany w ramach Europejskich Dni Ptaków, w miejscu które jest wyjątkowe w Europie.

Punkt obserwacyjny na Mierzei Wiślany urządziło Nadleśnictwo Elbląg. Impreza jest finansowana przez Lasy Państwowe, które zajmują się nie tylko gospodarką leśną, ale też szeroko rozumianą edukacją.

Dwa dni, ponad 2 tysiące uczestników i przeszło 203 tysiące ptaków. To najkrótsze podsumowanie ósmej edycji Ptasiego Pikniku, który gromadzi setki przyrodników.

Nie ma lepszego miejsca w Polsce niż ten punkt między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym – uważa Ewelina Kurach ze Stowarzyszenia Miłośników Sów.

Leśnik Jan Piotrowski dodaje, że nad głowami uczestników przeleciało około stu gatunków.

Jak co roku najwięcej było zięb. Przeleciało ich aż 122 tysiące! Obserwatorzy odnotowali też bardzo dużo bogatek i modraszek – razem 50 tysięcy. Z ptaków drapieżnych najliczniejsze były krogulce i myszołowy, ale tych w sumie było tylko niespełna 800.

Wieża widokowa o wysokości 7 metrów znajduje się za Krynicą Morską, sto metrów od linii brzegowej Zalewu Wiślanego. Prowadzi do niej ścieżka dydaktyczna z tablicami, na których są umieszczone rysunki ptaków wraz z informacjami na ich temat. Jest to obiekt całoroczny i dostępny za darmo. Powstał z inicjatywy stowarzyszeń przyrodniczych.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Ptasi piknik. Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Ptasi piknik. Fot. Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Krzysztof Mikunda

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, ptak, liczenie, ptaki, Mierzeja Wiślana
Witold Wróblewski”: Elbląg został wyróżniony tytułem Budowniczy Polskiego Sportu

Tytuł ten przyznawanym jest przez Klub Sportowa Polska. Oceniane są inwestycje i inicjatywy zgłoszone do Ogólnopolskiego Programu „Budujemy sportową Polskę''. W ubiegłym roku kapituła doceniła budowę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV