Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wierni z całej Polski zjadą do Gietrzwałdu, aby wziąć udział w uroczystym nabożeństwie pokutnym

Fot. D. Grzymska

Wierni z całego kraju spotkają się w Gietrzwałdzie podczas Dnia Pokutnego. Wspólna celebracja sakramentu pokuty zaplanowana jest na 30 czerwca.

Inspiracją do tego wydarzenia jest orędzie Matki Bożej Niepokalanej, która objawiła się w Gietrzwałdzie i wzywała do modlitwy i walki ze słabościami zniewalającymi naród. Odczytywane jest jako duchowa droga do odzyskania niepodległości, dlatego uroczystość wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – przekonywał na konferencji prasowej arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński.

Chcemy stanąć w pokorze przed Jej gietrzwałdzkim wizerunkiem wspominając ponad 120-letni czas niewoli Ojczyzny i Jej synów, dokonać refleksji nad sobą i naszymi dzisiejszymi postawami moralnymi. W świetle Maryjnego napomnienia sprzed 140 laty chcemy zapytać, czy nie narażamy wolności Polski i wolności osobistej przez nasze wewnętrzne zniewolenia.

Organizatorzy spodziewają się podobnej liczby pielgrzymów jak podczas ubiegłorocznego jubileuszu Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Dzień pokutny rozpocznie się 30 czerwca o 9.30 modlitwą różańcową – informował ks. dr Bartłomiej Matczak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Archidiecezji Warmińskiej. – Całe wydarzenie będzie zmierzało do dwóch centralnych momentów, czyli do przeżycia sakramentu pokuty i pojednania oraz eucharystii.

30 czerwca, podczas Dnia Pokutnego nie będzie można wjechać do Gietrzwałdu. Funkcjonariusze będą kierowali pielgrzymów na parkingi. Policja apeluje, by kierowcy jadący tranzytem przez Gietrzwałd DK nr 16, wybierali trasy S 51 i S7.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, Orędzie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej
„Objawienie Matki Boskiej w Gietrzwałdzie stanowiło podwaliny do odzyskania niepodległości”

Jaką rolę odegrał Gietrzwałd w odzyskaniu przez Polskę niepodległości? O tym w Olsztynie rozmawiają specjaliści z całego kraju. Gościem specjalnym konferencji, która odbywa się w urzędzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV