Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wieś Żywkowo wypatruje już bocianów. Ptaki są w drodze do Polski. Czekają na nie specjalne tamy i oczka wodne

Fot. K. Mikunda

Bociany zimujące Afryce wyruszyły do miejsc gniazdowania. W Polsce ptaki spodziewane są w połowie marca. W bocianiej wiosce Żywkowo na Warmii czekają na nie na nowe oczka wodne.

Polskie bociany zimują w Afryce środkowej i północnej. Jak powiedział Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w Olsztynie, ptaki wracają już do Europy.

Do Polski bociany wlecą od strony Ukrainy. Pierwsze ptaki będą obserwowane na Lubelszczyźnie, bo bociany omijają w przelotach Karpaty.

– powiedział Sebastian Menderski.

Na Warmii pierwsze ptaki powinny się pojawić około 20-21 marca. Z roku na rok ornitolodzy odnotowują coraz większą liczbę bocianów, które zimują w Polsce. W tym roku na zimę zostało ich ponad 100.

Nie wiemy dlaczego tak się dzieje. W tym roku na Podlasiu w jednej wsi zostały na zimę aż dwa boćki. Bocianami, które zostają na zimę w Polsce opiekują się gospodarze: dokarmiają je, dają schronienie. Potem, bardzo wczesną wiosną ludzie mylnie uważają, że bociany przyleciały dużo wcześniej, niż zwykle. A to są bociany zimujące w kraju

– przyznał ornitolog

Bocian w polskiej tradycji i kulturze od wieków otaczany jest sympatią i szacunkiem, wierzy się, że ptaki te przynoszą szczęście domostwu, w którym mają gniazdo. Z tego powodu wiele osób przygotowuje się na powrót bocianów. Zarówno osoby prywatne jak i instytucje m.in. energetycy poprawiają bocianie gniazda i przygotowują specjalne platformy pod gniazda.

W bocianiej wiosce w Żywkowie koło Górowa Iławeckiego, tuż przy granicy z Rosją, zimą przyrodnicy zbudowali dwie małe tamy piętrzące wodę w rowach oraz wykopali pięć oczek wodnych.

Bociany wcale nie przepadają za żabami, ale w pobliżu oczek wodnych żyje wiele innych drobnych zwierząt, którymi bociany nie gardzą. Są to m.in. robaki, czy owady

– wyjaśnił Sebastian Menderski.

Od wielu lat przyrodnicy polepszają warunki bytowe bocianów, ponieważ nowy typ upraw, tzw. wielkoobszarowy, nie służy ptakom. Ubiegły rok, choć suchy i bardzo gorący, służył bocianom. Wiele par doczekało się rekordowej liczby młodych, w jednym gnieździe były po 3-4 małe bociany.

Fot. S. Ostrowski

Fot. K. Mikunda

 

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian, ptak, Górowo Iławeckie, zwierzęta, LOT, afryka, Żywkowo
Badania genetyczne potwierdzą tożsamość kobiety, której ciało znaleziono w Górowie Iławeckim

Ciało znalazł w okolicach ulicy Bema, przy rzece Młynówce jeden z mieszkańców Górowa Iławeckiego. Było to w miniony piątek po godzinie 15. Twarz kobiety została zniekształcona...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV