Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„W maju notowane są rekordy frekwencji”. Była kwatera Hitlera w Gierłoży gotowa na najazd turystów

Wilczy Szaniec. Fot. Łukasz Węglewski

Leśnikom udało się przed rozpoczęciem sezonu turystycznego przebudować wjazdy do byłej wojennej kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży i wprowadzić kilka nowości. Początek maja to czas, gdy w tym miejscu notowane są rekordy frekwencji.

Nadleśnictwo Srokowo, które zarządza byłą wojenną kwaterą Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży, od kilku miesięcy przebudowywało wjazd na teren kompleksu po to, by był on bezpieczniejszy. Zbudowano m.in. osobny pas wjazdowy na teren kompleksu.

Budujemy jeszcze pawilon kasowy, ale to nie powoduje utrudnień dla turystów. Zapraszamy do nas na majówkę, bo udało nam się też sprowadzić kilka nowych eksponatów, zainstalować nowe tablice informacyjna. Nawet ktoś, kto bywał u nas wcześniej, znajdzie coś innego

– zapewnił nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

 Dodał, że na turystów czeka w Gierłoży ponad 40 przewodników turystycznych. Majowy weekend to od lat czas, gdy w byłej kwaterze Hitlera notowane są rekordy frekwencji. Jeszcze w tym roku Nadleśnictwo Srokowo chce naprawić alejki spacerowe tak, by mogły się po nich poruszać osoby na wózkach inwalidzkich oraz rodziny, które mają dzieci w wózkach dziecięcych. Leśnicy chcą też oświetlić niektóre bunkry i zbudować stację do ładowania aut elektrycznych. Te prace będą prowadzone po zakończeniu sezonu, by nie utrudniać zwiedzania obiektu.
Każdego roku  to miejsce odwiedza 300 tysięcy ludzi.
„Wilczy Szaniec” (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

Obiekt w Gierłoży stał się główną kwaterą Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych III Rzeszy od 24 czerwca 1941 r. Tu zapadła m.in. decyzja o blokadzie Leningradu i zagłodzeniu mieszkańców tego miasta, tu też po wybuchu Powstania Warszawskiego Hitler wydał rozkaz całkowitego zniszczenia miasta i eksterminacji wszystkich mieszkańców.

Płk Claus von Stauffenberg przeprowadził tu  20 lipca 1944 r. nieudany zamach na Hitlera.

Wilczy Szaniec – ruiny kwatery Hitlera w Gierłoży

Była kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu. Fot. M. Lewiński

Była kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży

Autor: PAP
Redakcja: A. Dybcio/BSC

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gierłoż, Wilczy Szaniec, sezon, nadleśnictwo Srokowo
Wędkarze zacierają ręce. Od dziś można łowić szczupaka

Znacznie więcej łodzi niż zazwyczaj widać dziś na jeziorach. Przyczyną jest nie tylko ładna pogoda i długi weekend, ale magiczna dla wędkarzy data - od 1...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV