Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wilfredo Leon – gwiazda światowej siatkówki może już grać dla Polski

Fot. Facebook Wilfredo Leona

Uznawany za jednego z najlepszych siatkarzy świata Wilfredo Leon od dziś – po zakończeniu dwuletniej karencji – może oficjalnie występować w reprezentacji Polski.

Okazję do debiutu w biało-czerwonych barwach pochodzący z Kuby przyjmujący będzie miał w sobotę. Talent urodzonego 31 lipca 1993 roku w Santiago de Cuba Leona szybko został zauważony. W reprezentacji Kuby zadebiutował w wieku 14 lat, a w 2010 roku był już jej kapitanem. Występy w seniorskiej kadrze łączył z grą w drużynie młodzieżowej. Z tą pierwszą dziewięć lat temu wywalczył wicemistrzostwo świata, dwa razy triumfował w mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (2009, 2011), a w 2012 roku zajął trzecie miejsce w Lidze Światowej.

Występem w LŚ – jak się później okazało – pożegnał się z kubańską drużyną, gdyż nieco wcześniej wraz z kolegami z kadry zaliczył nieudany występ w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Londynie. Mierzący 201 cm zawodnik dostawał wiele atrakcyjnych ofert z czołowych klubów w Europie. Skorzystania z którejś z nich zabraniały mu jednak obowiązujące na Kubie przepisy. Zrezygnował więc z dalszego reprezentowania ojczyzny. Do Polski trafił z powodu… miłości do poznanej wcześniej Małgorzaty Gronkowskiej, obecnie już żony (mają dwuletnią córkę Natalię).

Jego menedżerem został Andrzej Grzyb, który podjął działania, by Leon najpierw uzyskał kartę stałego pobytu, a następnie polskie obywatelstwo. To ostatnie otrzymał 14 lipca 2015 roku. Już wówczas deklarował chęć występów w biało-czerwonych barwach, co jednak wymagało rozpoczęcia procedury zmiany tzw. paszportu sportowego, czyli federacji macierzystej.

Polski Związek Piłki Siatkowej złożył stosowne dokumenty w styczniu 2017 roku, ale jeszcze przez kilka miesięcy trwały negocjacje z kubańską federacją w tej sprawie. Zgoda tej ostatniej wpłynęła do siatkarskiej centrali (FIVB) pół roku później i od 24 lipca liczony był okres dwuletniej karencji.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ksiądz oskarżony o molestowanie. Prokuratura umorzyła śledztwo

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie księdza z Młynar. Kobieta, która go oskarżyła, zeznała, że duchowny molestował ją, gdy była 9-letnią dziewczynką, czyli przeszło 20 lat temu....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV