Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wilk może atakować spokojnie

Wójt gminy Dubeninki w powiecie gołdapskim, w której w ubiegłym roku wilki kilkadziesiąt razy atakowały krowy i owce, nie uzyskał zgody na odstrzał jednego drapieżnika.

Wniosek wójta negatywnie rozpatrzył Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Wójt Ryszard Zieliński zabiegał o ograniczenie watahy, na prośbę mieszkańców gminy, którym wilki zagryzają zwierzęta hodowlane i przyczyniają się do dużych strat. W minionym roku wilki zagryzły na terenie gminy około 50 owiec i 15 sztuk bydła.

Dyrektor Generalny Ochrony Środowiska odmówił wydania zgody na odstrzał wilka, kierując się przede wszystkim tym, że jest to zwierzę ściśle chronione. Zalecił jednocześnie lepszy dozór zwierząt gospodarskich – powiedział wójt Polskiej Agencji Prasowej. Dodał, że w uzasadnieniu napisano, iż wydanie zgody na odstrzał mogłoby przynieść więcej szkody, bo wataha mogłaby się rozproszyć, a samotne wilki wyrządziłyby jeszcze większe szkody.

Dyrekcja Generalna Ochrony Środowiska zaleca rolnikom w Dubeninkach zamykanie bydła i owiec w oborach i nie pozostawianie ich na noc na pastwiskach i łąkach. Natomiast gdy zwierzęta gospodarskie wypasają się już na pastwiskach, to teren powinien być ogrodzony. Wójt twierdzi, że grodzenie pastwisk i łąk to duży wydatek dla rolników, dlatego będzie zabiegał w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie o dofinansowanie zakupu i instalacji takich siatek.

Właściciele gospodarstw, w których wilki wyrządziły szkody, mogą się ubiegać o rekompensaty. Szkody są wyliczane na podstawie wniosków zgłaszanych przez gospodarzy. (karp/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wilk
Bobry i wilki powodują coraz więcej szkód

W warmińsko-mazurskiem rosną rolnicze szkody spowodowane przez bobry i wilki. W 2013 roku oszacowano je na 4 miliony złotych złotych. W 2011 roku wyniosły 2,5 miliona...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV