Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiosną uaktywniają się kleszcze. Rośnie też liczba zachorowań na boreliozę

Uwaga na kleszcze!

W ubiegłym roku zanotowano ponad 21 i pół tysiąca przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przesz kleszcze. W 2015 roku tych przypadków było 8 tysięcy mniej.

Inną, bardzo groźną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Rocznie choruje na nie około 300 osób.

Najwięcej zachorowań notuje się wczesną wiosną i latem.

Profesor Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powiedziała, że chorób odkleszczowych jest więcej, gdyż sprzyjają temu zmiany w środowisku.

Zmiany w środowisku sprzyjają obecności kleszczy, łagodne zimy, wczesna ciepła wiosna. Bardzo poprawiła się wykrywalność, każdy pacjent może zrobić badania na własna rękę

– mówi prof. Zajkowska.

Ponieważ kleszcze ograniczają aktywność podczas wysokich temperatur, szczyt ich aktywności przypada wtedy, gdy robi się nieco chłodniej. Pierwsza faza „sezonu na kleszcze” przypada od marca do czerwca a druga w okolicach września. Zwykle przestają być aktywne na przełomie października i listopada, ale przez anomalie pogodowe nie można wykluczyć, że mogą nas zaatakować także w innych miesiącach roku.

Najbezpieczniejszą porą dnia, w której jesteśmy najmniej narażeni na atak  kleszczy jest południe. Ich aktywność nasila się w godzinach popołudniowych.

Najczęściej te pajęczaki egzystują na skraju lasu, na wysokości około 1-1,5 metra, głównie na krzewach, w chwastach lub w zaroślach. Lubią przebywać na spodniej stronie liści. Warto uważać na nogi, ponieważ kleszcze często spadają na nogi i potem powoli wspinają się wyżej.

Jak usunąć kleszcza?

• Należy pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem

• nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,

• miejsce ukłucia należy zdezynfekować,

• gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Ocenia się, że nawet w przypadku, gdy kleszcz był zakażony to – w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Redakcja: A.Socha

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w borelioza
Uważajmy na kleszcze. Pajęczaki atakują także zimą

Mamy ciepłą zimę i,  co za tym idzie, wyjątkową aktywność kleszczy. Przy dodatnich temperaturach kleszcze można spotkać na miejskich trawnikach, czy w lasach - potwierdza Adam...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV