Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wirtualna bankowość

Weź udział w naszym konkursie i odpowiedz na pytanie:

Czy poprzez internet można ubezpieczyć dom, samochód lub wyjazd zagraniczny?

Odpowiedzi prosimy zamieszczać poprzez formularz komentarzy umieszczony na dole strony.

Posłuchaj także audycji pt.: Wirtualna bankowość?

00:00 / 00:00

 

Wg raportu AC Nielsen, Polacy znaleźli się na trzecim miejscu wśród internautów aktywnie korzystających z usług bankowości on-line. Polskich internautów wyprzedzili jedynie Portugalczycy i Brazylijczycy. W badaniu wzięli udział internauci z 46 krajów. W Polsce z bankowości on-line korzysta stale 28 proc. internautów. Korzystanie z bankowości internetowej, przynajmniej raz w tygodniu, zadeklarowało 69 proc. badanych. Polacy znaleźli się także wysoko w klasyfikacji użytkowników, którzy deklarują, że nigdy nie odwiedzają oddziału swojego banku. W Polsce takich odpowiedzi było 28 proc.

Kluczem do elektronicznych banków nie są wadliwie działające systemy, kiepskie oprogramowanie, dziury w fire-wallach. Systemy te są bowiem skuteczniejsze niż na ogół się sądzi. Jak zwykle zawodzi czynnik najbardziej prozaiczny z możliwych – ludzki. Nic tak nie ułatwia pracy hakerom jak ludzka nieostrożność i naiwność. Nieopatrznie zostawione hasło dostępu, niekontrolowany dostęp do wewnętrznych zasobów firmy. Wykorzystywane w e-przestępstwach są coraz częściej techniki bezpośredniego wpływu na ludzi, umiejętnej perswazji itd.

W Europie Środkowej i Wschodniej na 1 milion mieszkańców przypada średnio 312 urządzeń bankomatowych i 119 maszyn na 100 oddziałów, podczas gdy w Europie Zachodniej jest zainstalowanych przeciętnie 770 bankomatów na 1 milion mieszkańców, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w Europie Środkowej i Wschodniej oraz 187 urządzeń na 100 oddziałów. Oznacza to, że polski rynek przez najbliższe lata będzie nasycał się bankomatami i wpłatomatami, przybliżając usługi bankowe do klienta i czyniąc bankowość coraz bardziej samoobsługową i bardziej dostępną.

Więcej w komentarz
Lista przebojów Radia Olsztyn. Codziennie wybrane utwory, a w sobotę podsumowanie tygodnia

40 najpopularniejszych hitów na Warmii i Mazurach można posłuchać w każdą sobotę po 18.00. Słuchacze wybierają, my prezentujemy. Interaktywnie, pobudzająco, ożywczo, z energią i werwą. Do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV