Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Władysława Knosalina

Władysława Knosalina (1908 – 1997). Zdjęcie ze strony leksykonkultury.ceik.eu

Władysława Knosalina z domu Styp – Rekowska była rodowitą Kaszubką, swoje życie jednak związała z Warmią.

Władysława Knosalina (1908 – 1997). W międzywojniu pracowała jako nauczycielka w polskiej szkole w Olsztynie. Jedyna kobieta wśród polskich nauczycieli na południowej Warmii uczyła wszystkich przedmiotów w klasach od pierwszej do czwartej oraz w starszych – geografii i biologii, prowadziła także zajęcia praktyczne z dziewczętami.

Knosalina działała też w polskich organizacjach, takich jak: Związek Polaków w Niemczech, Polsko – Katolickie Towarzystwo Szkolne na Warmię, Towarzystwo Nauczycieli Polskich w Niemczech.

Po wojnie, którą przeżyła na Kaszubach, wróciła do Olsztyna i do nauczania. Publikowała też artykuły i wspomnienia o ruchu polskim w Niemczech. Wydała też niezwykły tom wspomnień Była nas gromadka spora (1972). Książka Knosaliny określana była jako „raport z przeżytego życia, w którym więcej było spraw publicznych niż prywatnych, w którym odwaga i poświęcenie traktowane były jako obowiązek każdego świadomego Polaka w Niemczech…”
Posłuchaj audycji Ewy Zdrojkowskiej

Kronikarz Warmińdsko-Mazurski

Małgorzata Strzyżewska z kroniką rodziny Knosałów. Fot. E.Zdrojkowska

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolejny przypadek podtrucia czadem na Warmii i Mazurach. „Czujnik tlenku węgla znacznie minimalizuje ryzyko”

O krok od tragedii było w jednym z mieszkań w Braniewie. Wracający do domu mężczyzna usłyszał pod drzwiami płacz wnuczki, który nagle ucichł. Jego żona nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV