Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Władze Olsztyna chcą o 80 procent podnieść opłaty za odbiór śmieci. Głosowanie w środę


Władze Olsztyna chcą od 1 kwietnia podwyższyć opłaty za odbiór śmieci średnio o 80 procent. Wysokość podwyżki sprawia, że uchwała  może nie uzyskać większości głosów radnych. W środę zaplanowano głosowanie w tej sprawie.

Magistrat chce podwyżki cen śmieci, zarówno tych segregowanych, jak i niesegregowanych. Opłata za śmieci segregowane od 1 kwietnia 2019 roku miałaby wynieść 18 złotych (obecnie to 9,80 złotych), a niesegregowanych 36 złotych (obecnie 14,41 złotych).

Wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch publicznie zapewniła, że władze miasta „analizowały tę sytuację na wszystkie sposoby”.

Niestety, zmiana cen jest niezbędna i jest efektem różnych składowych, w tym zmian w przepisach, na przykład wprowadzających konieczność dodatkowej selekcji m.in. odpadów biodegradowalnych. Sprawdzaliśmy też, jak wypadamy na tle innych miast i okazuje się, że nasza cena nie różni się od innych. Bardzo byśmy chcieli, żeby ta cena były niższa, ale gospodarka odpadowa musi się samobilansować, więc nie ma możliwości i środków na dopłacanie do zagospodarowania odpadów

– powiedziała Zaborowska-Boruch.

Miasto argumentuje, że mieszkańcy produkują obecnie o 20 procent więcej śmieci, niż 5 lat temu.

Dotychczas obowiązujące stawki nie pokrywają kosztów odbioru odpadów. Tym bardziej, że nie były zmieniane od momentu wprowadzenia reformy w gospodarce odpadami, czyli od połowy 2013 roku

– argumentuje ratusz na swojej stronie internetowej.

Kolejnym argumentem za podwyżką przytaczanym przez władze miasta jest też niższa, niż deklarowana, ilość segregowanych odpadów. Jak podano w komunikacie ratusza, wymusza to dodatkowe wydatki na ich selekcję. Dodano, że wzrosła także tzw. opłata marszałkowska, ustalana przez ministra środowiska, ze 24,15 zł do kwoty 170 zł.

Wysokość podwyżki jest znaczna, dlatego jeszcze przed sesją chcemy się spotkać z prezydentem miasta, by wyjaśnił nam składowe nowej ceny

– powiedział przewodniczący Rady Miasta Olsztyna Robert Szewczyk z koalicyjnego z prezydentem Piotrem Grzymowiczem klubu PO.

Negatywnie wysokość podwyżki oceniła komisja gospodarki komunalnej. Podwyżka cen śmieci będzie głosowana na środowej sesji. Na tej sesji zaplanowano także głosowanie nad budżetem miasta.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, Olsztyn, śmieci
Droższy wywóz śmieci w Olsztynie. Urząd Miasta zaprezentował nowe stawki

Mieszkańcy Olsztyna znacznie więcej zapłacą za śmieci. Urząd Miasta zaprezentował nowe stawki za odbiór odpadów. Stawka za śmieci segregowane ma wynieść 18 złotych miesięcznie od jednej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV