Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Władze rosyjskiego Kaliningradu o małym ruchu granicznym

Kaliningrad, fot. Mirosław Sochacki

Mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim nie zagraża bezpieczeństwu Polski – zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem minister Ałła Iwanowa kierująca tamtejszą agencją do spraw kontaktów międzynarodowych i między regionami.

Warszawa zawiesiła funkcjonowanie tego rozwiązania przed szczytem NATO, 4 lipca. Ałła Iwanowa zapewnia, że jeszcze w 2012 roku, gdy uruchomiono mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim, wprowadzono odpowiednie rozwiązania mające na celu kontrolę osób przyjeżdżających do Polski.

– Ludzie nie przechodzą granicy machając dokumentami. Są one kontrolowane w specjalnym systemie informatycznym – podkreśla rosyjska minister do spraw kontaktów międzynarodowych i między regionami. Dodaje ona, że dotąd było niewiele informacji o naruszeniach związanych z małym ruchem granicznym. Najczęściej dotyczyły przypadkowego opuszczenia granic strefy nim objętej. – Granica jest nieregularna, tam nie ma płotu – zaznacza Ałła Iwanowa.

Po zakończeniu szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, polskie władze nie zdecydowały się na przywrócenie małego ruchu granicznego z Rosją, tłumacząc to względami bezpieczeństwa.

 

(iar/bsc)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kaliningrad, Obwód Kaliningradzki, Rosja, mały ruch graniczny
Rozwiązanie problemów z MGR coraz bliżej

Jest nadzieja na to, że niebawem rozwiąże się sytuacja związana z zawieszeniem Małego Ruchu Granicznego z Federacja Rosyjską. Zapowiedział to w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn marszałek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV