Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Woda należy się wszystkim

Na Warmii i Mazurach, podobnie jak w całym kraju, panują niemalże tropikalne upały. Synoptycy prognozują na najbliższe dni nawet 35 stopni w cieniu.

Przy tak wysokich temperaturach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zimne napoje – przypomina Państwowa Inspekcja Pracy.

Bezpłatnie musi je otrzymać każdy pracownik, bez względu na formę zatrudnienia. Jeśli praca jest wykonywana na otwartej przestrzeni, to pracodawca musi dostarczyć pracownikom także wodę do mycia.

Zgodnie z przepisami jest to co najmniej 90 litrów na osobę – powiedział Andrzej Słowik, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.

Obowiązkiem pracodawcy jest też utrzymywanie sprawnych i czystych urządzeń klimatyzacyjnych, a te powinny być serwisowane dwa razy w roku. Jeśli miejsce pracy nie jest odpowiednio schłodzone i pracodawca nie zapewnił nam napojów, możemy odmówić dalszej pracy – informując o tym przełożonego.

Osoby, które źle znoszą upały, a w szczególności kobiety w ciąży, mogą także domagać się dodatkowych przerw lub skrócenia czasu pracy, zachowując przy tym pełne wynagrodzenie.

Jak radzić sobie podczas tropikalnych upałów? – przygotowała Agata Minkowska

00:00 / 00:00

(ami/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, Inspekacja Pracy
Uczą się ratować rozbitków

Na wodach Zalewu Wiślanego ćwiczą strażacy ochotnicy z OSP Braniewo. Od marca druhny i druhowie mają do dyspozycji nową łódź hybrydową i teraz testowali ją w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV