Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Woda w olsztyńskich kranach może zmienić kolor. Żółtozielona barwa oznacza problem. MPEC prosi o kontakt

Fot. fotolia

W najbliższych dniach woda w sieci ciepłowniczej MPEC w Olsztynie może zmienić kolor. Nie jest to jednak wynik awarii, a coroczne badanie szczelności infrastruktury ciepłowniczej.

Jeśli ktoś zobaczy płynącą wodę w kolorze jaskrawo żółtozielonym, powinien zawiadomić pogotowie MPEC. Barwienie wody sieciowej jest standardowym działaniem firm ciepłowniczych. Ma na celu wykrycie nieszczelności infrastruktury ciepłowniczej, szczególnie rurociągów, armatury oraz wymienników ciepła. W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się zabarwionej wody w środowisku naturalnym, przestrzeni publicznej oraz ujęciach ciepłej wody użytkowej. Barwiona woda może pojawić się również w instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i rurach znajdujących się w mieszkaniach.

Środek wykorzystany do zabarwienia wody sieciowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt, i nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Rozkłada się pod wpływem światła. Jednak w przypadku wystąpienia, po kontakcie z zabarwioną wodą, jakichkolwiek niepokojących objawów trzeba zgłosić się do lekarza. Preparat używany jest głównie do barwienia produktów chemii gospodarczej oraz do znakowania wody sieciowej w systemach ciepłowniczych.

 

Autor: J.Golon
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, Mpec
Na jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka

Na mazurskim jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę nad ranem wypadł z motorówki. Akcja poszukiwawcza trwa już trzeci dzień i jest...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV