Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Cybulski: Są miejsca dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów podwójnego rocznika

Wojciech Cybulski – warmińsko-mazurski wicekurator oświaty. Fot. B.Świerkowska-Chromy

W warmińsko-mazurskich szkołach nie zabraknie miejsca dla tak zwanego podwójnego rocznika – zapewniał w Porannych pytaniach warmińsko-mazurski wicekurator oświaty Wojciech Cybulski.

We wrześniu do liceów i techników pójdą zarówno absolwenci wygaszanych gimnazjów jak i 8-letnich szkół podstawowych, czyli uczniowie z roczników 2003 i 2004. Pojawiły się obawy, czy wystarczy miejsc. Wojciech Cybulski poinformował, że kuratorium spotkało się w tej sprawie z samorządowcami i dyrektorami szkół.

Usłyszeliśmy zapewnienie, że w każdym powiecie są przygotowane miejsca zarówno dla absolwentów szkół podstawowych, jak i dla absolwentów gimnazjów, a więc nie ma żadnej obawy, że gdzieś tam uczniowie nie znajdą miejsca w szkole. Wręcz przeciwnie w szkołach na Warmii, Mazurach i Powiślu jest jeszcze nadwyżka.

Kuratorium zaczęło też akcję informacyjną skierowaną do rodziców uczniów. W szkołach pojawią się ulotki na temat rekrutacji do liceów i techników.

Wojciech Cybulski przypomniał, że w marcu nauczyciele dostaną podwyżki z wyrównaniem od stycznia. Średnio nauczyciele mają zarobić o ok 500 złotych więcej. Wicekurator oświaty zaznaczył, że nie jest to ani pierwsza, ani ostatnia podwyżka nauczycielskich płac.

Proces podwyżek przyspieszył. Pierwsza podwyżka miała miejsce 1 kwietnia 2018 roku. Ostatnie zapowiedzi pani minister wskazują, że kolejna trzecia już podwyżka będzie miała miejsce 1 września 2019 roku a nie tak jak planowano 1 stycznia 2020 roku.

Wojciech Cybulski przypominał też, że w przyszłym roku pojawią się również specjalne dodatki dla nauczycieli wyróżniających się.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Wojciechem Cybulskim

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uczniowie, kuratorium, edukacja, nauczyciele, oświata, podwyżki, Cybulski
Ewa Kaliszuk, nowa wiceprezydent Olsztyna: Będę słuchać dyrektorów szkół

"Nie unikniemy dwuzmianowości w szkołach" - mówiła w Porannych pytaniach nowa wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk, która w ratuszu będzie odpowiedzialna za edukację, sport i sprawy społeczne....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV