Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kossakowski: To mieszkańcy Ełku mówili, że powinniśmy zawrzeć koalicję i zjednoczyć prawicę

Poseł PiS Wojciech Kossakowski. Fot. P.Getka

Wybory samorządowe za nami, teraz zaczynają się powyborcze układanki. Wojciech Kossakowski wystąpił z apelem do komitetu Dobro Wspólne o koalicję w radzie powiatu ełckiego oraz w radzie miasta Ełk. 

Dla przypomnienia wybory do obu tych rad wygrał właśnie komitet Dobro Wspólne, ale nie ma samodzielnej większości. Teraz ma do wyboru – koalicję z PiSem lub z Platformą Obywatelską. Andrzej Piedziewicz pytał gościa Porannych pytań, dlaczego przekonuje on do koalicji ze swoim ugrupowaniem?

W zasadzie jest to naturalna koalicja, ponieważ Dobro Wspólne i Prawo i Sprawiedliwość jest w naszym mieście kojarzone z elektoratem prawicowym. Myślimy, że taka koalicja najbardziej by odpowiadała naszemu miastu i powiatowi. Sumując wyniki tych dwóch ugrupowań, mamy poparcie w wysokości 70%. Myślę, że byłaby to daleko idąca koalicja, dobrze współpracująca, ponieważ podstawy ideologiczne są takie same. Byłoby to z korzyścią dla mieszkańców miasta i powiatu.

Wojciech Kossakowski powiedział, że wcześniej nie było rozmów o koalicji. Wszystkie komitety miały nadzieję, że zwyciężą.

Myślę, że każde ugrupowanie, które startuje w wyborach liczy, że będzie miało większość. Z takim nastawienie wszystkie komitety w Ełku szły. Zawsze dzień, kiedy ogłaszane są wyniki, jest dniem który weryfikuje te nastawienie. W naszym przypadku jest taka sytuacja, że Dobro Wspólne zwyciężyło niewielką przewagą. Decyzja należy do nich, ale my swoje stanowisko zajęliśmy, oświadczenie przekazaliśmy. Wierzymy w to, że będzie rozpatrzone, poddane analizie i po przedyskutowaniu tego dojdzie do koalicji.

Na razie Prawo i Sprawiedliwość żadnej odpowiedzi nie otrzymało. – Czekamy kiedy Stowarzyszenie Dobro Wspólne podejmie decyzję i ją ogłosi. Mam nadzieję, że to będzie niedługo – dodał poseł Kossakowski.

Liczba mandatów w radzie powiatu ełckiego rozłożyła się następująco: Koalicja Obywatelska otrzymała 7 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 6, natomiast Dobro Wspólne 8 mandatów. Z tego podziału wynika, że mogłoby dojść do współpracy z Koalicją Obywatelską. Dawno temu taka koalicja była. Jednak doszło do zmian na scenie politycznej. Czy mogłoby dojść do współpracy z Platformą Obywatelską?

Przede wszystkim zależałoby to od okoliczności. My jako kandydaci startujący w tych wyborach, szliśmy z takim nastawieniem, że chcemy służyć mieszkańcom powiatu i miasta. Wierzę w to, że wszystkie działania mogące poprawić życie ełczan, nie wykluczają żadnej koalicji. Jednak naszym najbliższym sprzymierzeńcem jest Dobro Wspólne. Myślę, że tego oczekują od nas wyborcy. Decyzja o wydaniu oświadczenia była spowodowana tym, że zgłaszali się do nas mieszkańcy. Mówili, że powinniśmy w końcu taką koalicję zawrzeć – porozumieć się i zjednoczyć prawicę powiatu ełckiego i miasta, żeby dla dobra powiatu zacząć działać.

Według posła Kossakowskiego Prawo i Sprawiedliwość powinno współrządzić w województwie warmińsko-mazurskim. Dodatkowo przekonuje, że powinno dojść do zawiązania koalicji PiS-u z Polskim Stronnictwem Ludowym. Wybory do sejmiku wygrała Koalicja Obywatelska, ale nie ma samodzielnej większości. PiS zdobył drugi wynik, ma tylko o jednego radnego mniej.

To powinno rzutować na to, że tak duża partia, która ma 11 mandatów powinna współrządzić w sejmiku. Wierzę w to, że uda się porozumieć z Polskim Stronnictwem Ludowym i zawiązać koalicję na szczeblu województwa, która byłaby na pewno z korzyścią dla całego regionu.

Do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego weszły trzy ugrupowania. Koalicja Obywatelska z dwunastoma radnymi, PiS z jedenastoma oraz PSL z siedmioma radnymi.

Posłuchaj rozmowy z Wojciechem Kossakowskim

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Wojciech Kossakowski
Poseł Jerzy Wilk zapowiada, że o fotel prezydenta Elbląga będzie walczył do końca

Poseł Jerzy Wilk ruszył z kolejnym etapem kampanii wyborczej. Podkreśla, że o fotel prezydenta Elbląga będzie walczył do końca. W dogrywce spotkają się obecny prezydent Witold...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV