Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kowalski: Chcemy, by przetargi na zamówienia publiczne wygrywali uczciwi przedsiębiorcy

Wojciech Kowalski

Od 1 stycznia obowiązuje nowa stawka za godzinę pracy. Wynosi ona 13 złotych brutto czyli 9 złotych 46 groszy netto. Według ustaleń Państwowej Inspekcji Pracy, nawet w co 10 firmie może dochodzić do zaniżenia godzinowej stawki. Inne nieprawidłowości wykryto natomiast w co 3 przedsiębiorstwie. Gość Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn Wojciech Kowalski z Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Solidarności uważa, że nieprawidłowości związanych z nową stawką za godzinę pracy będzie z czasem mniej.

Związek chce też, by przetargi wygrywali przedsiębiorcy przestrzegający praw pracowniczych. Również nadal walczy o wolne od pracy święta i niedziele w handlu.

Marek Lewiński: „Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych pracy a przede wszystkim powinny stać na straży obowiązującego prawa pracy”. Takie pismo Solidarność wysłała do 16 izb obrachunkowych. O co chodzi?

Wojciech Kowalski: Stoją za tym ogromne pieniądze. Ponad 100 kilkadziesiąt miliardów złotych przeznaczone na zamówienia publiczne. Rolę decydującą mają instytucje publiczne, z którymi chcemy nawiązać współpracę. Chodzi nam o to, żeby pracownicy mieli umowy o prace, z godnymi zarobkami. Zainteresowani są też tym ci przedsiębiorcy, którzy są uczciwi i zatrudniają pracowników zgodnie z prawem. W innej sytuacji mogliby przegrywać z tymi, którzy kosztem pracowników starają się obniżyć koszty swoich propozycji i dzięki temu wygrywać konkursy dotyczące zamówień publicznych.

Marek Lewiński: Podstawowym kryterium w takich konkursach to najczęściej cena. Czy pismo trafiło też do olsztyńskiego RIO?

Wojciech Kowalski: Myślę, że tak.

Marek Lewiński: Są też opinie niektórych przedsiębiorców, że tego typu regulacje, to ingerencja w ich działalność?

Wojciech Kowalski: Nie wiem, którzy przedsiębiorcy tak uważają. Z tymi, z którymi ja mam kontakt, którzy starają się działać zgodnie z prawem i uwzględniać prawa pracownicze, są zadowoleni z propozycji związku, bo inaczej by przegrywali te konkursy.

Marek Lewiński: Minimalna stawka to 13 złotych na godzinę, czyli do pracownika powinno trafiać 9 złotych 46 groszy netto. Tymczasem nawet w co 10 firmie mogło dochodzić do zaniżania stawki godzinowej. Czy nowe prawo nie działa do końca?

Wojciech Kowalski: Nowe prawo będzie działało coraz lepiej, ale działają stare przyzwyczajenia. Są próby wyłączenia niektórych prac spod działania tego przepisu, np. przy zbiorze owoców. Sprzeciwiamy się temu, bo cały system legnie w gruzach.

Marek Lewiński: Zapytałem na rynku pani, ile jej zapłacono za zrywanie truskawek. Powiedziała, że 5,50 złotych za godzinę.

Wojciech Kowalski: Jeśli to prawda, to powinna interweniować. Jeśli tego nie zrobi, to nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Możemy tylko starać się wprowadzać pewne standardy.

Marek Lewiński: Wasza kontrolna akcja z PIP dalej trwa?

Wojciech Kowalski: Dalej trwa i przynosi rezultaty. Powszechność tej akcji spowodowała w wielu zakładach refleksję. Zbieraliśmy informacje, które do nas trafiały, o zaniżaniu minimalnej stawki godzinowej. Zgłaszający pozostają anonimowi, a my te sygnały przekazywaliśmy do PIP.

Marek Lewiński: W marcu 2017 roku wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Solidarności Marek Przybysz na antenie PRO powiedział w sprawie wolnych dni w handlu w święta i niedziele: „Wszystko co zaproponuje rząd będzie analizowane. Solidarność chce, żeby wspólnie osiągnąć kompromis. Związek nie będzie się upierał przy 2 latach kary, jednak oczekuję restrykcyjnych narzędzi, żeby pracodawcy nie łamali prawa”. Co się zmieniło?

Wojciech Kowalski: Np. kary za nieprzestrzeganie tego przepisu o dniu wolnym od pracy. Nie będziemy się upierać, że to ma być więzienie. Natomiast zawarliśmy z panem prezydentem Andrzejem Dudą a pośrednio z rządem pewną umowę, niedziele i święta miały być ograniczonym dniem pracy w handlu. Mieliśmy duże poparcie społeczne. Z czasem do głosu doszły grupy zainteresowane, by te ograniczenia rozluźnić.

Marek Lewiński: 10 i 11 maja komisja sejmowa w tej sprawie nie zebrała się.

Wojciech Kowalski: Związek przedstawił swoje postulaty, oczekujemy, że wszystkie dni świąteczne pracownicy handlu będą mogli spędzić ze swoja rodziną.

Posłuchaj rozmowy.

00:00 / 00:00

(asocha)

Więcej w Solidarność, Wojciech Kowalski
Czy na zniesieniu wiz dla Ukraińców skorzysta legalny, czy czarny rynek pracy? Debata pracodawców i związkowców w Polskim Radiu Olsztyn

O wzroście wynagrodzeń na Warmii i Mazurach, zniesieniu wiz dla Ukraińców, nadużywaniu zwolnień lekarskich oraz wliczaniu czasu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy - rozmawiali uczestnicy...

Zamknij
RadioOlsztynTV