Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kowalski: Solidarność akceptuje propozycję powszechnego zatrudnienia na etat

Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność. Fot. BSC

O pracach nad nowymi założeniami kodeksu pracy mówił Wojciech Kowalski z Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność.

Po półtora roku prac Komisja Kodyfikacyjna, powołana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stworzyła założenia nowego kodeksu pracy. Dokument w wielu punktach nie spodobał się Solidarności, która zaprotestowała.  W Porannych Pytaniach Wojciech Kowalski podkreślił, że zadaniem Komisji Kodyfikacyjnej nie było stworzenie projektu kodeksu pracy.

Do tej pory nie powstał żaden projekt nowego kodeksu pracy. To co opracowała Komisja Kodyfikacyjna, to pewne spostrzeżenia, pomysły ekspertów (…) co do tego jak mogłyby wyglądać nowe rozwiązania.

Gość Porannych Pytań podkreślił, że Solidarności bardzo zależy na uchwaleniu nowego, ale dobrego kodeksu pracy.

Komisja Kodyfikacyjna przedstawiła cały szereg propozycji. Z wieloma z nich się nie zgadzamy. Solidarność nie chce, aby efekty pracy Komisji Kodyfikacyjnej zostały wprowadzone do nowego projektu (…) Projekt przedstawi rząd i będziemy nad nim negocjować.

Wojciech Kowalski zaznaczył, że Solidarność akceptuje propozycję powszechnego zatrudnienia na etat. Zdaniem związku wiele propozycji Komisji Kodyfikacyjnej jest całkowicie nie do przyjęcia.

Jest wiele zabawnych propozycji, np. taka aby nie płacić za przerwy na papierosa lub urlop na żądanie z 24-godzinnym wyprzedzeniem (…)

NSZZ Solidarność nie godzi się z tym, aby nowy kodeks pracy zmienił się na niekorzyść pracowników. Jak wyjaśnia Wojciech Kowalski związek ma nadzieję, że nowy kodeks będzie bardziej dostosowany do obecnych potrzeb. Obecny kodeks pracy ma kilkadziesiąt lat i niektóre rozwiązania mimo, że w pomyśle były niezłe i na początku się sprawdzały, teraz nie przystają do rzeczywistości.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Wojciechem Kowalskim

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, praca, kodeks pracy, Wojciech Kowalski
Rośnie liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców. W Olsztynie jest ich 4,5 tysiąca

Rośnie liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców - wynika z danych olsztyńskiego oddziału ZUS. Pod koniec ubiegłego roku w stolicy Warmii i Mazur pracowało prawie 4,5 tysiąca obcokrajowców....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV