Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kowalski w Porannych Pytaniach: Sklepy otwarte w niedzielę były normalnością. Teraz to się zmieni

Wchodząca w życie ustawa ograniczająca handel w niedzielę jest naszym sukcesem – mówi  Wojciech Kowalski z Zarządu Regionu Warmińsko-Mazurskiej Solidarności.

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę ograniczającą handel w niedziele. Gość Andrzeja Piedziewicza podkreślał, że nastąpiła zmiana w świadomości Polaków: – Zwrócono uwagę, że ludzie w hipermarketach pracują za bardzo małe pieniądze. Otwarte sklep w niedzielę były normą.

Od marca 2018 roku będzie można handlować w dwie niedziele w każdym miesiącu, a w przyszłym roku już tylko w jedną. Dopiero od 2020 roku obowiązywał będzie pełny zakaz handlu w niedziele. Wojciech Kowalski zaznacza, że NSZZ Solidarność akceptuje takie rozwiązanie.

Jeżeli dostajemy konkretne argumenty, jesteśmy gotowi do negocjacji i kompromisów, jak w tym przypadku. Mówimy o zakazie handlu w niedzielę, ale w rzeczywistości będzie to jego ograniczenie. Czas wprowadzenia ustawy w życie wydłużył się, ale dzięki temu będziemy mogli zweryfikować i zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Gość Porannych Pytań poruszył także kwestię płacy minimalnej: – Na początku wielu ekspertów i ekonomistów twierdziło, że pracodawców nie będzie stać na podwyższenie minimalnych zarobków. Dodatkowo pojawiał się argument, że będzie dużo zwolnień. Okazało się, że te obawy były zbędne i teraz wszystko jest w porządku.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele staje się faktem. Co w takim razie z innymi instytucjami czynnymi w niedziele, np. kinami?

Przy okazji tej ustawy, pojawiały się również propozycje tego typu instytucji. Jesteśmy przyzwyczajeni, że na przykład muzea są nieczynne w poniedziałki, ale za to otwarte są w niedziele. Podobnie jest z mediami, które działają na okrągło. My interweniowaliśmy w sprawie pracowników handlu – jest to grupa około miliona dwustu tysięcy osób.

– mówił Wojciech Kowalski.

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Wojciechem Kowalskim.

 

Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Poranne Pytania, NSZZ Solidarność, supermarket, Wojciech Kowalski
Krzysztof Kuriata: W czasie mrozów pomagamy potrzebującym na różne sposoby

Są już pierwsze śmiertelne ofiary  mrozów.  Jak pomagać bezdomnym, mówił w Porannych Pytaniach Krzysztof Kuriata, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Olsztynie. Przypominamy,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV