Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda Artur Chojecki: Są środki na reformę edukacyjną

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, fot. Łukasz Sadlak

O gotowości służb drogowych i zaskoczeniu spowodowanym przez atak zimy oraz reformie oświaty mówił na antenie Polskiego Radia Olsztyn wojewoda Artur Chojecki.

Drogowcy z Warmii i Mazur są gotowi na nadchodzącą zimę. Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda Artur Chojecki zapewnił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn, że służby zadbają także o osoby bezdomne i starsze, a także o mieszkańców przed sezonem grzewczym. Według wojewody poprzednie zimy były łagodne. Kierując się zapowiedziami synoptyków, że w tym roku zima ma być mroźna, służby muszą być przygotowane na inne warunki. W związku z tym należy współpracować z samorządami, które odpowiadają za bezpieczeństwo na swoim terenie.

Wojewoda Artur Chojecki wspomniał także o wczorajszym spotkaniu z premier Beatą Szydło. Dotyczyło istotnego elementu, jakim jest komunikacja. Dzień wcześniej Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw dotyczących zmian w systemie oświaty. Wcześniej trwały konsultacje z rodzicami, nauczycielami i środowiskami związanymi z edukacją. Zdaniem Artura Chojeckiego Prawo i Sprawiedliwość wcześniej odebrało jasny przekaz, że społeczeństwo oczekuje zniesienia obowiązku szkolnego dla 6-latków, a kolejnym etapem powinno być wygaszanie gimnazjów. Dlatego na spotkaniu z premier, minister edukacji i kuratorami najważniejsza była poprawa komunikacji. Brak informacji i dobrych umów często jest przyczyną niepokoju środowiska nauczycielskiego. Chodzi o to, żeby wyjaśnić pewne przekłamania, które się pojawiły np. zwolnienia nauczycieli lub brak pieniędzy na reformę. – Już w najbliższym budżecie będą dodatkowe środki na tę reformę, które dotrą do samorządów w postaci zwiększonych subwencji oświatowych – zauważył gość Porannych Pytań.

Wojewoda Artur Chojecki wspomniał także o nadchodzących obchodach Święta Niepodległości – To już dobry, wieloletni obyczaj, że święto 11 listopada obchodzimy w Olsztynie na Placu Solidarności, poprzedzone mszą za Ojczyznę w katedrze. Po niej jest odświętny przemarsz na Plac Solidarności. Po raz pierwszy Polskie Radio Olsztyn organizuje koncert Moja Niepodległa, na który serdecznie zapraszam. Uroczystości będą też w innych miejscowościach. Będą uczestniczyli w nich mieszkańcy, wojsko. To będzie dobra okazja do świętowania – zwłaszcza, że za 2 lata będziemy obchodzić setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wojewoda Artur Chojecki dzisiaj (10.11.) symbolicznie rozpocznie obchody Święta Niepodległości. W Elblągu spotka się z młodzieżą. Jak podkreślił to ważne, żeby właśnie wśród najmłodszych krzewić patriotyzm.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z wojewodą Arturem Chojeckim

00:00 / 00:00

(podbiel)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, Artur Chojecki, Święto NIepodległości, drogowcy
Rekordowa liczba biegaczy uczci odzyskanie niepodległości

Sześciuset biegaczy weźmie udział w Biegu Niepodległości w Elblągu. To o stu więcej niż planowali organizatorzy. Zainteresowanie było tak ogromne, że listę trzeba było zamknąć długo...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV