Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda chce wygaśnięcia mandatu Wandy Jabłońskiej. Radna ma prowadzić działalność gospodarczą na miejskim gruncie

Olsztyńska radna Klubu Ponad podziałami Wanda Agnieszka Jabłońska. Fot. BSC

Olsztyńska rada miasta nie zaskarży zarządzenia zastępczego wojewody w sprawie wygaśnięcia mandatu radnej Wandy Agnieszki Jabłońskiej. Zrobi to sama zainteresowana. Takie decyzje zapadły na wznowionej sesji, którą przerwano w minioną środę.

W minionym tygodniu w sprawach różnych rada miała pochylić się nad projektem uchwały dotyczącym zaskarżenia decyzji wojewody. Artur Chojecki wezwał bowiem radę, żeby ta wygasiła mandat radnej Jabłońskiej.

Według wojewody, Wanda Jabłońska prowadzi działalność gospodarczą na miejskim gruncie, a to jest niezgodne z przepisami. Mowa o terenie przy Zespole Placówek Edukacyjnych, prowadzonym przez stowarzyszenie, którego radna jest przewodniczącą. Stowarzyszenie zajmuje się niepełnosprawnymi dziećmi.

Z wojewodą nie zgadza się część radnych. W minionym tygodniu do głosowania nie doszło, bo na sali nie było quorum. Sesję opuścili zarówno niektórzy radni koalicji, jak i opozycji. Do prowadzenia obrad potrzeba co najmniej 13 radnych. W momencie, w którym miało dojść do głosowania na sali było 9 osób.

Dlatego sesję dokończono w poniedziałek (04.06). Do głosowania znów nie doszło, ale tym razem z innego powodu. Projekt uchwały został wycofany z przebiegu kontynuowanej sesji. Radna Wanda Agnieszka Jabłońska poinformowała, że decyzję wojewody zaskarży samodzielnie.

– W mojej ocenie decyzja wojewody jest bezprawna – mówiła w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn.

Wykorzystam swoje prawo i zaskarżę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

– dodała. Wanda Agnieszka Jabłońska utrzymuje, że skrawek parkingu i trawnika nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej.

Wcześniej, radni Prawa i Sprawiedliwości mieli wątpliwości, czy do sądu powinna występować rada jako cały organ. Argumentowali, że w takim przypadku radna miałaby zagwarantowaną opiekę prawną ze strony ratusza, a przy przegranej musiałaby ponieść koszty postępowania.

Sprawą radnej Jabłońskiej zainteresowało się CBA, a w mojej ocenie wojewoda podjął słuszną decyzję. Szkoda, że rada się do tego nie przychyliła

– powiedział  Dariusz Rudnik, radny PiS.

Przypomnijmy, że ostatni raz wojewoda wygasił mandat olsztyńskiego radnego 10 lat temu. Wojewodą był wówczas Marian Podziewski. Chodziło natomiast o radnego Jana Tandyraka i o to, że prowadził działalność gospodarczą na majątku gminy – konkretnie ogródek piwny restauracji, której był współwłaścicielem. Wojewoda mandat wygasił, radny odwołał się do sądu, ale ten podtrzymał decyzję wojewody. Następnie Jan Tandyrak złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który  uznał, że decyzja wojewody była słuszna. Wyrok był prawomocny, więc Tandyrak stracił mandat.

Posłuchaj komentarzy radnych w tej sprawie.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w mandat, Artur Chojecki, Dariusz Rudnik, radna, Wanda Jabłońska
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wciąż musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta i polisę OC

Dziś weszły w życie przepisy, dzięki którym policjanci mogliby sprawdzać dokumenty w wirtualnych bazach. Uruchomienie Centralnej Ewidencji Kierowców opóźni się, a termin wprowadzenia przepisów jest uzależniony...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV