Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda: zawieszenie MRG bez wpływu na gospodarkę i turystykę

Wojewoda Artur Chojecki, fot. Ł. Sadlak

Zawieszenie Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim nie ma większego wpływu na ruch turystyczny, handel i rynek pracy – tak wynika z danych przedstawionych przez warmińsko-mazurski urząd wojewódzki. Wojewoda Artur Chojecki spotkał się z samorządowcami z powiatów objętych MRG.

Urząd Wojewódzki podaje, że spadek liczby rosyjskich turystów o 40 procent, odnotowano już rok temu, co było i nadal jest spowodowane przede wszystkim niskim kursem rubla. Zawieszenie Małego Ruchu Granicznego nie ma też wpływu na lokalny rynek pracy. W całym województwie odnotowuje się nadal tendencję spadkową bezrobocia. Jak przekonuje Urząd Wojewódzki w Olsztynie, zwiększyły się również wpływy ze sprzedaży towarów akcyzowych, zwłaszcza paliw. Nadal są także wysokie są obroty na sprzęcie RTV, AGD, czy farmaceutykach.

Z kolei z danych warmińsko-mazurskiej policji wynika, że od czasu zawieszenia umowy wyraźnie zmalała liczba przestępstw z udziałem obcokrajowców.

Wojewoda Artur Chojecki poinformował, że będzie rozmawiał z ministrami odpowiednich resortów na temat możliwości poprawy warunków życia mieszkańców północnych gmin regionu, które najdotkliwiej odczuwają wieloletnie zaniedbania i niedoinwestowanie.

 

(as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w MRG
Stanisław Karczewski: Niebawem rozwiąże się sytuacja związana z zawieszeniem MRG

Gościem Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn był marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił, że bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dla wszystkich najważniejsze - również dla rządu premier...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV