Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzki Konserwator: Dworzec Główny PKP w Olsztynie nie jest zabytkiem

Tak obecnie wygląda Dworzec Główny PKP w Olsztynie

Dworzec Olsztyn Główny nie zostanie wpisany do rejestru zabytków. Taką decyzję podjął warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Ale już wiadomo, że zostanie złożone od niej odwołanie.

Wpisania dworca Olsztyn Główny do rejestru zabytków chciały trzy stowarzyszenia – Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Ich zdaniem dworzec jest ciekawym przykładem architektury modernistycznej. Po kilkumiesięcznym postępowaniu i zasięgnięciu opinii architektów, warmińsko-mazurski konserwator zabytków Dariusz Barton nie podzielił jednak tego zdania.

Dworzec jest rzetelnie wykonany, rzetelnie zaprojektowany, ale nie ma cech indywidualnych, które by go wyróżniały na tle architektury powstającej w tamtym okresie. Nie ma wybitnych cech architektonicznych czy przestrzennych, które by sprawiały, że mógłby być uznany za zabytek

– mówi Dariusz Barton.

Konserwator wpisał natomiast do rejestru wiaty peronowe na peronach 2, 3 i 4, będące pozostałością po pierwszym dworcu, powstałym w XIX wieku. Ale zapewnia przy tym – to nie zablokuje planów PKP dotyczących przebudowy torowiska i samych peronów, bo wiaty można przenieść.

PKP wcześniej informowały o planach przebudowy dworca. Jak miałby wyglądać nowy budynek dworca – na razie nie wiadomo. „Trwa ostatni etap wyboru projektanta” – informuje Tomasz Leś z PKP.

Ale nie wiadomo też, czy decyzja warmińsko-mazurskiego konserwatora zostanie utrzymana. Forum Rozwoju Olsztyna już zapowiada złożenie odwołania do ministra kultury.

Uważamy, że dworzec powinien być objęty ochroną. Poza tym naszym zdaniem decyzja zawiera liczne braki, konserwator nie uzasadnił wystarczająco, dlaczego odmawia wpisania dworca do rejestru zabytków

– mówi Krzysztof Suchowiecki z FRO.

Minister kultury może decyzję konserwatora podtrzymać, zmienić, lub cofnąć do ponownego rozpatrzenia. Kiedy nastąpi rozstrzygnięcie – nie wiadomo. Teoretycznie są na to dwa miesiąca, ale termin można przedłużać. Dopóki nie będzie ostatecznej decyzji, przebudowa dworca nie będzie mogła się rozpocząć.

 

 

Autorzy: A.Piedziewicz/K.Piasecka
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konserwator, Dariusz Barton
Rada Miasta sprzeciwia się wpisaniu budynku dworca do rejestru zabytków

Olsztyńska Rada Miasta apeluje do głównego konserwatora zabytków o niewpisanie olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków. Olsztyńscy radni niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o wystosowaniu takiego apelu. To...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV