Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wójt Bań Mazurskich musi odejść?

Wójt Bań Mazurskich Ryszard B. złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne – orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku.

Sąd zakazał Ryszardowi B. pełnienia funkcji publicznych przez 4 lata. Orzeczenie nie jest prawomocne. Samego lustrowanego na ogłoszeniu orzeczenia nie było. Jeśli się ono uprawomocni, Ryszard B. straci stanowisko.

Według biura lustracyjnego oddziału IPN w Białymstoku, wójt Bań Mazurskich złożył w 2007 roku niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne o tym, że nie współpracował ze służbami bezpieczeństwa państwa/W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej pracował dla potrzeb zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza. W ustawie lustracyjnej ta służba jest wymieniona jako organ bezpieczeństwa państwa.

Za kłamcę lustracyjnego został uznany także poprzedni wójt gminy Banie Mazurskie. W 2009 roku białostocki oddział IPN zarzucił mu zatajenie, iż w latach 1988-1991, pod pseudonimem „Jotes”, współpracował ze zwiadem Wojsk Ochrony Pogranicza w Gołdapi. (PAP/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lustracja, IPN, wójt
Obrońca zapłaci karę za nieobecność

Nieobecność obu pełnomocników lustrowanego samorządowca uniemożliwiła Sądowi Okręgowemu w Białymstoku zakończenie dziś procesu lustracyjnego wójta Bań Mazurskich. Za nieusprawiedliwioną nieobecność sąd ukarał jednego z adwokatów karą...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV