Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wójt Gietrzwałdu usłyszał prokuratorskie zarzuty

Panorama Gietrzwałdu

Prawie 200 zarzutów dotyczących niedopełnienia obowiązków polegających na podrabianiu projektów decyzji administracyjnych postawiła prokuratura wójtowi Gietrzwałdu Marcinowi S. Dokumenty miał podrabiać jako urzędnik, jeszcze zanim został wójtem.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny powiedział, że zarzuty dotyczą czasu, gdy Marcin S. pracował w urzędzie gminy w Gietrzwałdzie jako urzędnik w referacie planowania przestrzennego, czyli od maja 2011 do maja 2014 roku. W ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na wójta gminy Gietrzwałd.

Według śledczych sprawa dotyczy procedury ubiegania się o tzw. warunki zabudowy, czyli wydawania decyzji administracyjnej, umożliwiającej budowę domów. Taki wniosek kierują do urzędu gminy właściciele nieruchomości lub osoby zainteresowane przyszłą inwestycją na wybranym przez siebie gruncie. Według śledczych, podejrzany zamiast wystąpić do uprawnionego urbanisty o wydanie tzw. projektu decyzji, sam ten dokument podrabiał, czyli wykonywał go bez udziału urbanisty lub przerabiał uzyskany od urbanisty dokument poprzez dokserowywanie na tym dokumencie pieczątki i podpisu urbanisty. Tak przygotowane dokumenty, urzędnik przekazywał najpierw do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska a następnie przy braku sprzeciwu tej instytucji, do podpisu wójtowi gminy, a ten wydawał decyzję administracyjną.

W sierpniu 2014 roku, śledczy wszczęli dochodzenie dotyczące przekroczenia przez urzędnika uprawnień. Prokuratura początkowo postawiła wójtowi 8 zarzutów, a następnie prokurator na dalszym etapie postępowania, po analizie twardych dysków w urzędzie gminy, wytypował dokumenty sporządzone przez podejrzanego i postanowił o postawieniu w sumie 196 zarzutów. Zostały one przedstawione wójtowi w tym tygodniu.

Jak podkreślił prokurator Krzysztof Stodolny, podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator dodał, że jeden z blisko 200 zarzutów jest szerszy i poważniejszej wagi, gdyż dotyczy przekroczenia przez S. uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Według śledczych chodzi o to, że urzędnik podrobił projekt decyzji o warunkach zabudowy na jednej z działek, a następnie ją kupił.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie poinformował, że postępowanie przygotowawcze zostanie zakończone wysłaniem aktu oskarżenia do sądu, prawdopodobnie jeszcze w grudniu. Wójtowi za czyn dotyczący przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej grozi kara do 10 lat więzienia, za pozostałe do 5 lat pozbawienia wolności.

Z wójtem Marcinem S. dziennikarzowi PAP nie udało się skontaktować. Wcześniej mówił w rozmowie z dziennikarzami lokalnej prasy, że jest niewinny.

 

(PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, prokurator, wójt
Unihokej jabłkowy czyli impreza ze zdrowym żywieniem

Propagowanie zdrowego stylu życia przez zabawę - to idea przyświecająca imprezie "Unihokej Jabłkowy". W Gietrzwałdzie dzieci z klas nauczania początkowego, zdobywały wiedzę na temat zdrowego odżywiania....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV