Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wolna” kwota cieszy polityków, martwi ekonomistów

Po podniesieniu kwoty wolnej do 7608 zł. każdy zarabiający Polak dostałby nie na rękę, co miesiąc, o 68 złotych więcej

To niezbyt wielki zysk przy gigantycznych kosztach – ostrzegają ekonomiści. Trybunał Konstytucyjny uznał, że kwota wolna od podatku PIT musi zostać podniesiona. Obecnie wynosi 3091 złotych rocznie. Kwota wolna to zarobki, od których w ogóle nie płacimy podatku. 

Zgodnie z orzeczonym wyrokiem kwota ta powinna pójść w górę ponad dwukrotnie, do 7608 złotych rocznie. Ministerstwo finansów szacowało, że spowoduje to w budżecie państwa wyrwę wielkości kilkunastu miliardów złotych – o tyle spadną budżetowe dochody z podatku PIT. Z drugiej strony, podniesienie kwoty kwoty wolnej od podatku jest zgodne z obietnicami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości, dlatego olsztyńska posłanka PiS Iwona Arent cieszy się z takiego wyroku.

Podniesienie kwoty wolnej oznacza, że każdy pracujący Polak dostanie więcej pieniędzy na rękę. Teoretycznie powinno to podnieść wpływy z podatku VAT czy akcyzy, ale to nie zrównoważy mniejszych wpływów z podatku PIT.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Profesor Andrzej Buszko, ekonomista z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przewiduje:

Oczywiście można oczekiwać, że więcej pieniędzy w portfelach wywoła większą konsumpcję, a wszystkie towary i usługi są obłożone VAT-em, niektóre dodatkowo akcyzą. Ale trzeba pamiętać, że dotyczy do tylko towarów i sług sprzedawanych legalnie. Tymczasem w Polsce funkcjonuje szara strefa, więc te wpływy do budżetu na pewną będą mniejsze.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału, obecnie obowiązujące przepisy o kwocie wolnej od podatku powinny zostać zmienione do końca listopada przyszłego roku. Podniesienie kwoty wolnej do 7608 złotych będzie oznaczało, że każdy zarabiający Polak dostanie na rękę co miesiąc o 68 złotych więcej, niż obecnie.

 

(apiedz/bsc)

Więcej w PIT, podatek, ekonomia
Studencie nie daj się zrobić w słupa

Jak działają grupy przestępcze wyłudzające podatek z budżetu państwa oraz jak nie stać się tzw. słupem podatkowym - można się było dowiedzieć w Olsztynie podczas spotkania...

Zamknij
RadioOlsztynTV