Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wraca zagrożenie powodziowe na Żuławach. Meteorolodzy ostrzegają przed wzrostem poziomu wód, silnym wiatrem i cofką

Sytuację na Żuławach Elbląskich monitoruje sztab kryzysowy wojewody. Fot. M. Stankiewicz

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni wydało dla Żuław ostrzeżenia drugiego stopnia o możliwości wzrostu poziomów wód powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanu alarmowego.

Ostrzeżenie obowiązuje do jutra. Spowodowane jest sztormem na Bałtyku i podniesieniem poziomu morza powyżej 5,5 metra. Obecnie wieje silny północno – zachodni i zachodni wiatr, powodujący tzw. cofkę, czyli wtłaczanie wód Zalewu Wiślanego w głąb lądu.

Meteorolodzy prognozują możliwość przekroczenia stanów alarmowych. Poziom wód na południowym brzegu Zalewu Wiślanego jest w górnych granicach stanów wysokich. Na Wyspie Nowakowskiej do stanu ostrzegawczego brakuje kilku centymetrów.

Na Nogacie stan ostrzegawczy został przekroczony i woda wciąż rośnie. Oznacza to powrót zagrożenia powodziowego, tym razem w północno – wschodniej części regionu.

Gmina Elbląg na razie prowadzi obserwację miejscowości leżących na Wyspie Nowakowskiej. Decyzja o dalszych krokach dotyczących gminy Elbląg zapadnie po godzinie 14, kiedy służby gminne będą miały pełną wiedzę o ewentualnych zagrożeniach.

– tłumaczy zastępca wójta Zygmunt Tucholski. W samym Elblągu poziomu rzeki jest bliski osiągnięcia stanu ostrzegawczego.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy, woda, wiatr, zalew, cofka
Wojewoda chce wyjaśnień od marszałka, na co poszło 350 mln zł. Pieniądze były przeznaczone na melioracje

Wojewoda warmińsko-mazurski podsumowuje działania związane z ubiegłotygodniowymi podtopieniami i wysyła pismo do marszałka województwa, w którym domaga się wyjaśnień na temat złego stanu infrastruktury przeciwpowodziowej. Zalane...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV