Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wracają tymczasowe kontrole na polskich granicach

Przejście graniczne Grzechotki – Mamonowo

W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, od dziś na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej tj. z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz w portach lotniczych i morskich, tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną. O północy strona polska zawiesiła także umowy o Małym Ruchu Granicznym (MRG) z Rosją i Ukrainą.

Tymczasowe kontrole graniczne obowiązują do 2 sierpnia. Podróżni muszą okazywać dokumenty oraz poddawać się restrykcyjnemu sprawdzaniu podczas przekraczania granicy z Polską.

Rzeczniczka komendanta głównego straży granicznej Agnieszka Golias podkreśla, że kontrole będą przeprowadzane wyrywkowo przez patrole straży granicznej. Użyte zostaną także pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy wyposażone w dostęp do baz danych, umożliwiające przeprowadzanie kontroli poza przejściem granicznym.

00:00 / 00:00

Wracają tymczasowe kontrole graniczne

Podróżni są też informowano o tymczasowym zawieszeniu Małego Ruchu Granicznego – dodaje rzecznik warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej Mirosława Aleksandrowicz.

00:00 / 00:00

– W odpowiedzi na działanie Warszawy także Rosja czasowo zawiesiła umowę z Polską o Małym Ruchu Granicznym – poinformowała Ałła Iwanowa, minister ds. międzynarodowych i międzyregionalnych kontaktów obwodu kaliningradzkiego.

Zwieszenie przepisów oznacza, że Rosjanie mieszkający w obwodzie kaliningradzkim i Polacy mieszkający na terenie województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego nie będą mogli przekraczać granicy w trybie uproszczonym, na podstawie specjalnych zezwoleń. Wpuszczane są osoby posiadające aktualną wizę.

Już w niedzielę (2 lipca) na przejściach z obwodem kaliningradzkim polskie służby informowały o kilkugodzinnych kolejkach. Z kolei słuchacze Polskiego Radia Olsztyn sygnalizowali, że czekają na wjazd do Polski po kilkanaście godzin.

Mały Ruch Graniczny między Polską, Rosją i Ukrainą obowiązuje od lipca 2012 roku. Umowa pozwala na bezwizowe przekraczanie granicy w celach turystycznych. Z danych warmińsko-mazurskiego oddziału straży granicznej wynika, że co drugi Rosjanin przyjeżdża do Polski na podstawie tej umowy.

Przejście graniczne Bagrationowsk – Bezledy. Fot. K. Kaszubski

Straż graniczna patroluje Zalew Wiślany, fot. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej

(wch/iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, MRG, mały ruch graniczny, straż graniczna, przejście graniczne, SDM, nato, kontrola graniczna
Pirotechnicy straży granicznej będą zabezpieczać szczyt NATO

Funkcjonariusze straży granicznej z Warmii i Mazur będą pomagać przy zabezpieczeniu nadchodzącego szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. - Do zabezpieczenia tych imprez oddelegowanych zostanie 15...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV