Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wrota sztormowe mają ochronić Żuławy przed powodzią

Na rzece Tudze staną wrota sztormowe. Mają one zabezpieczyć Żuławy przed powodzią. Inwestycję będzie prowadziło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które już wyłoniło wykonawcę inwestycji. 

Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jedną z ważniejszych inwestycji finansowanych ze środków unijnych i realizowanych przez Wody Polskie. Inwestycja ma ochronić Żuławy przed tzw. cofką.

Kiedy następuje wiatr sztormowy wpycha wodę do koryta rzeki. Woda nie mieści się w tym korycie i wylewa się na zewnątrz. Doszliśmy do wniosku, że najskuteczniejszym sposobem będzie zbudowanie wrót sztormowych, które zatrzymają falę wezbraniową od strony Zalewu Wiślanego

– mówił Bogusław Pinkiewicz z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Inwestycja pochłonie 33 miliony złotych. Prace mają zakończyć się w maju 2022 roku. Budowa wrót sztormowych na Tudze jest jednym z elementów kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław. Inwestycja w 85 procentach jest współfinansowana przez Unię Europejską.

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: Ł. Sadlak

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy
Wody Polskie robią porządki na Żuławach. Ma to zapobiec podtapianiu okolicznych gruntów

Wody Polskie porządkują rzeki, kanały odwodnieniowe i obiekty hydrotechniczne na Żuławach. Jest to jedna z form przygotowania na wypadek gwałtownych opadów i wezbrania wód. Działania te...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV