Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wścieklizna na Warmii i Mazurach. Przez dwa miesiące część gminy Nidzica objęta będzie strefą zagrożenia

Fot. Fotolia

Do 30 lipca część gminy Nidzica będzie objęta zagrożeniem wścieklizną. Są to wsie: Grzegórzki, Grzegórzki Kolonia, Bartoszki, Robaczewo, Magdaleniec, Piotrowice i Módłki.

Powodem jest nietoperz, który pogryzł pod koniec kwietnia mieszkańca Grzegórzek, gdy ten remontował dach. Mężczyzna trafił na oddział zakaźny szpitala w Ostródzie, ale obecnie jest już w domu.

Nietoperz padł, a badanie wykazało, że miał wściekliznę. Jak podaje powiatowy lekarz weterynarii, w obrębie obszaru zagrożonego należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie wolno dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy powiadomić sołtysa, wójta, policję lub powiatowego lekarza weterynarii. Ponadto, psy powinny być trzymane na uwięzi, wyprowadzane na smyczach, a koty trzymane w pomieszczeniach zamkniętych.

Właściciele psów muszą obowiązkowo zaszczepić czworonogi przeciwko wściekliźnie.

Posłuchaj relacji Pawła Karpiszena

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nietoperz, wścieklizna, zakażenie, zarażenie
Służby potwierdzają: w powiecie elbląskim nie ma już wścieklizny

Na terenie powiatu elbląskiego nie będzie w tym roku akcji profilaktycznej przeciwko wściekliźnie u lisów. Na skutek wieloletniej kampanii, polegającej na zrzucaniu w lasach z samolotów...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV