Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wścieklizna w Ostródzie. W mieście wyznaczono obszar zagrożony

Fot. fotolia.com

Jak podał Powiatowy Lekarz Weterynarii, w badaniu przeprowadzonym w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej w Olsztynie stwierdzono tę chorobę u nietoperza, którego znaleziono na prywatnej posesji przy ulicy Żeromskiego w Ostródzie.

W mieście wyznaczono obszar zagrożony, na którym występuje wścieklizna. W jego obrębie należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka, należy o tym fakcie powiadomić władze miasta, policję lub powiatowego lekarza weterynarii. Psy powinny być trzymane na uwięzi i wyprowadzane na smyczy, zaś koty trzymane w zamknięciu. Bezwzględnie należy zaszczepić psy przeciw wściekliźnie.

Wirus tej choroby przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Zakażenie możliwe jest również drogą aerogenną czy dospojówkową. W przypadku ugryzienia przez dzikie lub domowe zwierzę trzeba jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę i skontaktować się z lekarzem.

 

Autor: P. Karpiszen za Gazetą Olsztyńską
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nietoperz
Wścieklizna na Warmii i Mazurach. Przez dwa miesiące część gminy Nidzica objęta będzie strefą zagrożenia

Do 30 lipca część gminy Nidzica będzie objęta zagrożeniem wścieklizną. Są to wsie: Grzegórzki, Grzegórzki Kolonia, Bartoszki, Robaczewo, Magdaleniec, Piotrowice i Módłki. Powodem jest nietoperz, który...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV