Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Współczesna turystka nieustannie zyskuje nowe oblicza, zmienia się”

Fot. Archiwum RO

Piotr Wasyluk, Bartosz Kuczyński i Katarzyna Romancewicz – studenci z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, związani z kierunkiem analiza i kreowanie trendów, współautorzy raportu „Turystyka Warmii i Mazur” byli gośćmi Małgorzaty Sadowskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

M. Sadowska: Do jakich wniosków doszliście analizując to, co dzieje się w dziedzinie turystyki na Warmii i Mazurach?

P. Wasyluk: Wniosek jest taki, że trzeba sporo poprawić. Dużo się zmieniło na całym świecie, a my odstajemy od tego, co dzisiaj jest istotą turystyki. Chcemy uatrakcyjnić nasza turystykę – nie w sensie unowocześnienia, ale dostosowania do gustów i potrzeb.

K. Kaszubski: Wyszło na to, że potrzeba to indywidualizm i własna narracja oraz własna opowieść, której szukamy odwiedzając dane miejsca?

B. Kuczyński: Ta personalizacja się nam przejawiała w różnych trendach. Omówiliśmy inteligentną turystykę, turystykę doświadczeń, dziedzictwa, pokoleń, zdrowia i zrównoważoną.

M. Sadowska: Więc jakie trendy się pojawiły?

K. Romancewicz: Jeżeli chodzi o turystykę inteligentną, to na przykład „tourism to person”. W ten sposób nazywamy ofertę turystyczną oraz lokale turystyczne, które kierują swoją ofertę w szeroki sposób. Może być ona jednocześnie bardzo okrojona i spersonalizowana. Daje to naszym potencjalnym turystom oraz klientom możliwość wybrania tego, czego najbardziej potrzebują. Dzisiejszy turysta – według raportu – ma ogromna potrzebę indywidualizacji i postrzegania go jako kogoś wyjątkowego.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

„W każdej miejscowości, nawet najmniejszej jest coś ciekawego, interesującego dla turysty, tylko potrzeba iskry, tego entuzjazmu lokalnych ludzi, którzy oprowadzą i opowiedzą”.

O Brąswałdzie, w tym m.in. o Izbie Pamięci Marii Zientary – Malewskiej, o warmińskiej kulturze mówili Agnieszka Sakowska – Hrywniak i Kazimierz Kisielew – ze Stowarzyszenia i Fundacji Prymus.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Jak podnosić atrakcyjność turystyczną regionu? Na to pytanie odpowiadali Tomek Wysokiński i Kamil Dudała, członkowie nieformalnej grupy działającej na rzecz ożywienia turystycznego w gminie Jeziorany.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Kolejnymi gośćmi Małgorzaty Sadowskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli restauratorzy Tomasz Szmitkowski i Alina Janeczek. Opowiadali  o sieci Wimlandia.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w raport, turystyka
W Sejmie o kosztownych inwestycjach drogowych i kolejowych na Warmii i Mazurach

Inwestycje na drogach ekspresowych, których wartość sięga 8 miliardów złotych oraz modernizacje połączeń kolejowych za 3,5 miliarda złotych służą lepszej komunikacji Warmii i Mazur z pozostałymi...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV