Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wszawica wraca do szkół i przedszkoli

W szkołach i przedszkolach na Warmii i Mazurach znów pojawiła się wszawica.

Sanepid o problemie wie. – Poza rozdawaniem ulotek informacyjnych, niewiele może jednak zrobić, bo kilka lat temu wszawicę skreślono z listy chorób zakaźnych – wyjaśnia Elżbieta Łabaj z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Wrzesień i październik to miesiące kiedy jest najwięcej sygnałów o chorobie. Wszawica z dużą łatwością rozprzestrzenia się ponieważ wielu rodziców nie informuje o tym wstydliwym dla nich problemie i przeprowadza dezynfekcję potajemnie. Ta jednak nie będzie skuteczne jeśli pozostałe dzieci z grupy czy klasy nie zostaną skontrolowane.

– Zgodnie z obecnym prawem o wszawicy nikt nie musi informować służ sanitarnych, a to sprawia, że skala problemu jest nieznana – podkreśla Elżbieta Łabaj z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Olsztynie:

00:00 / 00:00

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wszawica dotyka 10 procent społeczeństwa. Wbrew potocznym przekonaniom, jest to problem każdej klasy społecznej. Dlatego Sanepid chce przywrócenia wszawicy na listę chorób zakaźnych. (imal/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przedszkole, dzieci, szkoła, szkoły, wszy
Pokaż ząbki i walcz z próchnicą

Prawie 90 procent dzieci w Polsce ma próchnicę. Co gorsze przeciętny 35-letni Polak nie ma już 11 zębów. Te zatrważające dane GUS można jednak zmienić. -...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV